Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kredi faizleri gayrimenkul alımını etkiledi

Banka kredisi ile gayrimenkul alımı azaldı. Konut kredi faizlerinin yüzde 2’lerin üzerine çıkması vatandaşı olumsuz etkiledi.

Banka kredisi ile gayrimenkul alımı azaldı. İnşaat sektörünün ekonomiye yüzde 1’lik bir katkısı olduğunu ifade eden Realty World Elfi Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir; konut kredi faizlerinin yüzde 2’lerin üzerine çıkmasının vatandaşı olumsuz etkilediğini söyledi.

100 bin TL’lik bir kredinin 10 yıllık geri ödemesinin 400 bin TL’ye tekabül ettiğini belirten Özkan Aydemir; “Bundan dolayı vatandaşlar artık krediyle gayrimenkul alımını tercih etmiyor. Kurban Bayramı’ndan bu yana proje satışlarının çoğunda nakit alımlar yapılıyor” diye konuştu.

PİYASADA GAYRİMENKULE YATIRIM YAPILACAK

500 bin TL’lik dairenin 400 bin TL’ye alınabilecek durumda olduğunu ifade eden Realty World Elfi Gayrimenkul Brokerı Özkan Aydemir; “Maliyetlere baktığımızda yüzde 30'luk artış fiyatlara daha konmamış. O yüzden şu anki piyasada konuta yatırım yapılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

MALİYET ARTIŞI HENÜZ FİYATLARA YANSITILMADI

Mevduat faizlerinin yüzsek olması nedeniyle parasını bankaya yatıranların olduğunu söyleyen Özkan Aydemir; “Bir de elindeki para ile esnek gayrimenkul fiyatlarından dolayı gayrimenkule yönelen var. Ancak mevduat hesabında para değer kazanmıyor. Aksine para eriyor. Gayrimenkul almak isteyenler 300 bin TL’ye 400 bin TL’lik bir mülkü alabilir. 1 sene önce bunu yapmak imkansızdı. Yüzde 0.98 olan konut kredileri yüzde 2’leri aşmış durumda. Gelecek bir yıl içerisinde de 1.50’nin altına düşmesi mümkün değil. Demire, çimentoya yüzde 40 artış gelmiş durumda. Ancak bunlar fiyatlara yansıtılmıyor. Daha önceki fiyatlara göre yüzde 15 daha ucuz gayrimenkul alımları gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

Geçen yılın 1 milyon 409 bin adet konut satışıyla Türkiye tarihinin en yüksek dönemi olduğunu vurgulayan Özkan Aydemir; “Bursa'da da 56 bin'e yakın konut satışı gerçekleştirildi. Balıkesir'de ise 28 bin konut satıldı. Geçen yıla baktığımızda Türkiye genelinde ve Bursa'da yüzde 10'luk bir düşüş gerçekleşti. Balıkesir'de ise tam tersi geçen yıla göre yüzde 4 artış görülüyor. Bu yıl 1 milyon 250 bin civarında konut satılacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

TAPU MASRAFI İNDİRİMİ 31 EKİM’DE SONA ERİYOR

Tapu masraflarının 31 Ekim’e tarihine kadar indirimli olarak devam ettiğini hatırlatan Özkan Aydemir; “Tapu masrafları binde 30'a düşürülmüştü. Kampanya 31 Ekim’de son buluyor. 1 Kasım tarihinden itibaren 40'lara çıkacak. Onun için önümüzdeki süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Çünkü 100 bin TL’lik bir dairede 3 bin TL’lik bir kazanç söz konusu” dedi.