Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kredi ödemesi devam eden konut satılabilir mi?

Bankalardan kredi alınarak satın alınan konutlar henüz kredi borcu bitmeden de satışa çıkarılabiliyor. Peki, kredi ödemeleri devam eden konutlar nasıl satılır?

Konut kredisi ile konut satın aldınız. Ancak işler planladığınız gibi gitmedi. Konut kredisi ödemelerinizi yaparken zorluk çekiyorsunuz ya da hiç ödeme gerçekleştiremiyorsunuz. Bu durumda aklınıza ilk gelen şüphesiz ki konutu satmak! Peki, kredi ödemeleri devam eden konutlar satılabiliyor mu? Evet, kredi ödemeleri devam eden konutlar da satılabilir. Peki, nasıl satılacak? İşte, cevabı… Bu konu hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik!

Kredi ödemeleri devam eden konutların satışa çıkarılabilmesi için bazı koşulların karşılanması gerekiyor. Peki, bu koşullar neler? Kredi ödemeleri bitirilmemiş konutlar nasıl bir başka alıcıya satılabilir?

Kredi taksitleri tamamlanmamış olan konutlar iki şekilde satılabilir. Bu iki yöntemden ilki konut kredisi ödemelerinin de alıcı ve banka ile anlaşma sağlayarak konut ile birlikte devredilmesi durumudur. Anlaşma sağlandığında kolaylıkla her şey usulüne uygun bir biçim hallolabilir.

İlk yöntem ihtiyaç kredisi kullanarak konutu satmak!

İpotekli konutların satışlarında kullanılan ikinci yöntem ise evin kredi borcunu kapatarak üzerindeki ipoteği kaldırmaktan geçer. Bunun için de başka bir bankadan ya da konut kredisini edindiğiniz bankadan ihtiyaç kredisi kullanarak konutun üzerindeki ipoteği kaldırabilir ve konut ücretini aldıktan sonra da diğer borcunuza ödeme yaparak borçtan tamamen kurtulabilirsiniz. Ancak bu tip durumlarda da konut kredisini vadesinden çok önce kapatmış olduğunuz için erken kredi kapatma cezası ödemek durumunda kalacaksınız.

İkinci yöntem ise konut kredisini ihtiyaç kredisine dönüştürmek!

İkinci yöntemde sağlanabilecek bir diğer kolaylık da yine konut kredisinin kullanıldığı banka ile tüketici arasında anlaşma sağlanarak konut kredisini ihtiyaç kredisine dönüştürmektir.

Kredi ile konutu başka bir alıcıya devredebilmek için banka ile anlaşma sağlanmalı!

Bu iki yöntem için de daha kısa sürede ve daha güvenli bir yol olarak ilk yöntemi düşünebiliriz. Aslında birinci yöntem diğer alıcının ipotekli konutu kredi ile aldığı durumlarda kolaylık sağlarken diğer yöntemde de diğer alıcının konutu