Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kredi oranları sektörün büyümesini engelliyor

Gayrimenkul sektörünün temsilcileri yükselen kredi faiz oranlarının inşaat sektörüne olumsuz katkıda bulunduğunu söyledi.

Dün düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın ikinci oturumunda sektörün önemli isimleri bir araya geldi. Sektör temcislcileri gayrimenkulün bugünkü durumunu ve 10 yıl sonra ne durumda olacağını tartıştı. Kredi faizlerine de değinen temsilciler, birlikte ticari proje geliştirip yabancıya satışın artırılması yönünde çağrıda bulundu.

"Dünya Trabzon'a itibar ediyor"

Moderatörlüğünü GYODER Danışmanı, şehir plancısı Faruk Göksu'nun yaptığı oturumda söz alan Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "ABD'de yüzde 5, İngiltere'de yüzde 0.75, Türkiye'de ise yüzde 16. Siz bu faizle mücadele edip ortak alanda kazanamazsınız" dedi. Sektörü sadece ülke sınırları içerisine sıkıştırmamak gerektiğini belirten Çelik, "Son Cityscape Fuarı'na gittiğimde başka bir şey gördüm. Dünya Trabzon'a itibar ediyor. Özellikle Araplar buradan ev satın alıyor. Bu harika bir şey" diye konuştu.

Faizler aşağı çekilmeli

Türkiye'nin kentsel dönüşüm konusunda çok ileri bir noktaya geldiğini ve kısa sürede çok fazla konut üretildiğine dikkat çeken Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise "Buna rağmen asıl sorun yapılan konutları satacak müşteri bulmak. Krediyle bir müteahhit nereye kadar gidebilir? Kredi faizlerinde çok yüksekteyiz" diye konuştu. Müşterilerin yüksek faizler dolayısıyla sektöre sıcak bakmadığını belirten Çetinsaya, "Yetkililerden bu oranların aşağı çekilmesi için destek bekliyoruz" diye konuştu.

Yabancı yatırımcı ofis ve otel yatırımlarına ilgi gösteriyor

Sektörün ortak hareket etmesi gerektiğini ve ticari projeler üretip yabancılara satılması gerektiğini söyleyen GYODER Başkanı ve Torunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, "Gerek finansörler, gerek arsa sahipleri gerekse proje geliştiricilerle birlikte ticari projeler geliştirmeliyiz. Yabancı artık satın almak istediğinde ya AVM ya ofis ya da otellere bakıyor" dedi.

"Komşuluk ilişkilerini geliştirmeliyiz"

Konut projelerinin üretim aşamasında komşuluk ilişkilerini merkeze alacak çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu ise projelerinde bununla ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Tamamlanan projelerin belediyeler tarafından sahiplenilmediğini de aktaran Konyalıoğlu, "Böyle olunca sanki vatandaşın da sivil inisiyatifin de istemediği projeleri yapmış gibi görünüyoruz. Halbuki biz bu projelerle sivil inisiyatifle birlikte başlıyoruz" dedi.