Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kredide konut aldıran faizler geldi

Kamu bankalarının desteğiyle birlikte kredide konut aldıran faizler geldi. Konut kredisinde faizler yüzde 1.28’e düştü. Detaylar haberimizde…

Kamu bankalarının desteğiyle birlikte konut sahibi olmak isteyenleri sevindiren faiz oranları geldi. 2018’e göre neredeyse yarı yarıya düşen faiz oranlarının yıl boyunca bu trendi koruması bekleniyor.

İYİLEŞME YANSIYOR

4 Mart’tan itibaren olmak üzere Ziraat Bankası, konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vade için aylık yüzde 1.28’e indirme kararı aldı. Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın haberine göre; geçen hafta da VakıfBank 1.5 milyon TL’ye kadar olan konut kredilerini aylık yüzde 1.63’ten yüzde 1.49’a düşürmüştü. Halkbank ise yine aynı seviyelerde olan konut kredisi faiz oranını 1.49’a çekmişti.

ÖZEL BANKALARDA FAİZ ORANI YÜZDE 1.59’DAN BAŞLIYOR

Kamu bankalarının ardından özel bankalar da konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. 2018’in ikinci yarısından itibaren yüzde 3’ün üzerine çıkan faiz oranları şu günlerde birçok bankada yüzde 2’nin altına indi. Özel bankalarda yüzde 1.59’dan başlayan faiz oranları en yüksek yüzde 2.50’den işlem görüyor.

İPOTEKLİ ALIMA TALEP DÜŞÜK KALDI

İpotekli konut satışlar yüksek faiz nedeniyle düşüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülke genelinde ipotekli konut satışları Ocak 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 77.2 oranında azaldı ve 6 bin 537 adet oldu. Bunun toplam konut satışları içeresindeki payı yüzde 9 olarak gerçekleşti.