Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kredili konut satışları 2018’de düşüş gösterdi

2018’de konut kredisi faiz oranlarındaki artış sonrasında kredili konut satışları oldukça azadı. Kredili konut satışları 2017’ye oranla yüzde 41 düştü.

2018, konut kredisi faiz oranları ve konut kampanyaları açısından oldukça hareketli bir yıl oldu. Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; 2018 yılının ilk altı ayında bankaların konut kredisi faiz oranları psikolojik sınır olan yüzde 1’in üzerinde olarak ortalama yüzde 1.30 seviyesinde seyretti. 2017’nin aynı dönemine oranla yükseliş trendinde olan konut kredisi faiz oranları, konut satışlarını da olumsuz etkiledi. Kredili konut satışları Haziran 2018’e kadar bir önceki yılın aynı dönemine oranla istikrarlı şekilde düşüş sergiledi.

Haziran 2018’de kamu bankaları Ziraat Bankası öncülüğünde konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98 seviyesine çekti. Koşulsuz şartsız en düşük konut kredisi seviyesi olan yüzde 0.98 faiz oranı kredili konut satışlarını canlandırdı. HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankası’nın yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranlarına ek olarak Mayıs 2018 ortasında tapu harçlarına ve konutta uygulanan KDV’ye indirimler de uygulandı.

Mayıs 2018’in ortasında gelen indirim ve kampanyalar konut satışlarını arttırsa da tam anlamı ile kampanyanın altın dönemi Haziran ayı oldu. Kampanyalar ve konut kredisi faiz indirimi konut sektörünün peşinat kampanyaları ile de birleşerek kredili konut satışlarını Haziran ayında 2018 ilk aylarının neredeyse iki katına ulaştı.

Haziran 2018’de genel seçimler sonrası yükselen döviz kuruna müdahale etmek için Merkez Bankası yüzde 8 seviyesinde olan haftalık repo faizlerini yüzde 16.5’e çıkardı. Faizlerin artması ile birlikte kamu bankalarının konut kredisi faiz indirim kampanyası da bir anda sona erdi.

Temmuz 2018’e geldiğinde döviz kuru hızla yükselen dengesiz bir seyir izlediği için Merkez Bankası ikinci faiz hangisini yaparak repo faizlerini yüzde 17.75’e çıkardı. Konut kampanyalarının da son bulduğu konut kredisi pazarında bankalar riskler ve rekabetin düşmesi ile bir bir faiz artışına yöneldi. Temmuz ayında bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması bir önceki aya oranla yüzde 0.50 arttı.

Yaz ayları boyunca artan konut kredisi faiz oranları konut almak isteyen vatandaşın ihtiyacını ertelemesi ve mevduat faizlerini artması ile konut yatırımcısının konut alımının ertelenmesine neden oldu. Ve ipotekli konut satışları en alt seviyeye indi.

Eylül ayına gelindiğinde Merkez Bankası dövize üçüncü müdahalesinde bulunarak para politikası faizlerini yüzde 17.75’den yüzde 24 seviyesine taşıdı. Bu hamle sonrası bankaların konut kredisi faiz oranları da zirveleri zorladı. Eylül 2018’de bankaların konut kredisi faiz oranı ortalamaları Ocak ayına oranla yüzde 1.40 arttı.

Tüm bu gelişmeler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle, Emlak Konut’un öncülük ettiği ‘Türkiye için Kazanç Vakti’ kampanyası devreye girdi. Kampanya kapsamında konut sektörü bankalardan bağımsız olarak yüzde 0.98 faiz oranı ile senetle kredisiz konut satışı gerçekleştirdi.

Ancak kredili konut alımları yüksek konut kredisi faiz oranları ve alternatif kampanyalar karşısında düşüşe devam etti. Kasım 2018’de kredili konut satışları Ocak ayına göre 5 kat azalarak kritik seviyelere ulaştı.

Ekim 2018 sonu itibari ile konut kredisi faiz oranları beş ay sonra ilk defa tekrar düşüş trendine girdi. Bankaların konut kredisine uyguladıkları faiz oranları hala psikolojik seviyenin oldukça üstünde olsa da düşüş eğilimi Kasım ayı boyunca devam etti. Kredili konut satışları bu aylarda ciddi düşüşler yaşayarak kritik seviyelere ulaştı.

Aralık ortasında Ziraat Bankası konut sektörüyle faiz indirim anlaşması gerçekleştirdi. Anlaşma kapsamında banka konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.78’e çekti. Anlaşmalı konut firmaları da kredinin 80 puanlık kısmını üstlendi. Böylece vatandaşa sadece anlaşmalı sıfır konut projelerinde geçerli olsa da tekrardan yüzde 0.98 faiz oranları ile konut kredisi sağlandı.

Halen devam eden kampanya geniş yankı uyandırması ile önce diğer kamu bankaları olan HalkBank ve VakıfBank sonra İş Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve son olarak Kuveyt Türk Bankası da katıldı. Aylar sonra konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir düşüş sağlayan kampanya Aralık ayı kredili konut satışlarında artış sağlasa da Haziran ayının 6 kat altında kaldı.

2018’deki konut satışları beş yıl sonra ilk defa sene bazında düştü. Kredili konut satışları Haziran ayı haricinde diğer 11 ayda bir önceki yılın altında kaldı. Teşviklere rağmen kredili konut satışları 276 bin 820’ye ulaşarak 2017 yılına oranla yüzde 41 düşüş gösterdi.