Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

LEED Sertifikası almak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Binaları çevresel etkilere göre değerlendiren LEED Sertifika sistemi, ev alım satım sürecinde önemli bir rol oynuyor.

Türkiye’de LEED hizmeti oldukça gelişmekte olup çevresel kirliliğin önüne geçmek adına da oldukça önemli rol oynuyor. Bu yüzden bir çok danışmanlık firması bu konuda yeni girişimlerde bulunuyor.

LEED Sertifikası proje çözüm dostluğunun yanı sıra artık ev sahiplerinin alım ve satımlarda bir satın alma kriteri olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda Belgrat Villa projesi, yeşil bina özellikleriyle LEED Sertifikası almaya aday gösteriliyor. Açık yüzme havuzu, güvenlik, kapalı otopark, çocuk yüzme havuzu, güneşlenme terası, su deposu, ısı pay ölçer, merkezi ısıtma sistemi gibi özellikleri yer alan Belgrat Villa projesi, merkezi konumuyla dikkat çekiyor. Bunun dışında bir çok marka ise daha yaşanılabilir yeşil bina yapıları sunmak amaçlı LEED sertifikasyon sürecine dahil oluyor. Özyeğin Scola Binası , Albaraka Genel Müdürlüğü ,Carrefoursa genel müdürlük ,Isıdem Yalıtım fabrikası gibi bir çok ünlü markanın yer aldığı bu süreçte semtrio.com oldukça önemli bir rol oynuyor.

Peki LEED Sertifikası Almak İsteyen Yapılar Nelere Dikkat Etmeli?

LEED sertifikası kriterlerinin sonucunda puanlama oluşturulur. Puanlamalar ise sertifika almak için oldukça önemli. LEED danışmanlığı aracılığıyla bunlar; gümüş, altın ve platin olarak kategori haline getiriliyor. Yeni yapılan binalar için 32 kredi verilerek süreç resmen başlatılıyor. 32 puanı geçemeyen yeni binalar zorunlu kriterleri yerine getirdiğinde ancak sertifika alabilir.

  • 40-49 arası puanlamalarda kalan yeşil binalar, zorunlu koşullarını yerine getirirse LEED sertifikası alabilir.
  • 50-59 puan gümüş LEED sertifikası,
  • 60-79 puan altın LEED sertifikası,
  • 80+ puan alan yeşil binalar ise platin LEED sertifikası almaya hak kazanır. Puanlar ise aşağıdaki kriterler sonrasında belirlenmektedir:

Yeşil binalar için sürdürülebilir araziler olmalı (14 puan)

Yeşil bina yapacak olan kurum veya kişinin öncelikle sürdürülebilir çevre koşullarını ihlal etmemesi gerekiyor. İnşaat esnasında ise yapılan inşaattan kaynaklanan kirliliğin önlenmesi ve toprak erozyonunun çevreye etkisi ölçümlenmelidir. Doğal kaynakların bulunduğu veya hasat veren topraklarda yapılmaması bunun dışında ise arazi lokasyonunun sosyal yaşama yakın olması gerekmektedir. Alan yeşillendirmeleri, yapılan yaşam bölgesinin toplu taşımaya yakınlığı, kirlenmiş bölgelerin temizlenerek inşaat alanına dönüştürülmesi, aydınlatmaların dışarıya etki etmemesi, yağmur sularının değerlendirilerek kullanılması sürdürülebilir arazilerde puan kriterleri arasında bulunuyor.

Su kullanımı en verimli şekilde olmalıdır (5 puan)

Su kullanımı günümüzde en küresel konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yeşil bina kriterlerinde toprağa düşen su miktarını azaltmak ve geri dönüşüme sokmak çok önemli bir etkendir. Su kullanımı mümkün olduğunca arıtma ve atık suların dönüşümü yapılarak kullanılmalıdır. Yapılan binalar bölgenin coğrafya ve iklim koşulları göz onunda bulundurularak peyzaj edilmeli şebeke ve yüzey sularının mümkün olduğunca kullanılmaması ve binanın armatürlerinin az su harcayan ve temiz su tüketmeyen yapıda olması beklenmektedir.

Enerji tüketimi ve yenilenebilir enerji kullanımı (17 puan)

LEED Sertifika sürecinin en önemli kriteri ve en çok puan getiren şartı enerji ve atmosfer konusu olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan yapılar enerji tüketiminde en ileri teknoloji prensibi ile hareket etmeli ve atmosfere zarar verecek etkilerde bulunmamaları gerekmektedir. Tam tersi olarak bu kriterlere katkı sağlayacak sistemler kurmalıdırlar. Güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisini en iyi şekilde kullanılmalı yeşil binayı yapan kişilerin enerji kullanımları ile ilgili bir katalog oluşturması ve yeşil daire sahiplerine bunu eğitim vererek anlatması gerekmektedir. Doğal olarak yeşil binalar enerjilerini kendileri üretebilen ve ürettiğini kullanan binalardır.

Yeşil dostu malzeme ve kaynak kullanımı (13 puan)

Malzemeler günümüzde çevreye olabildiğince zarar vermektedir. Taşınma ve depolama esnasında çevreye zarar verilmemeli gerektiğince az kaynak kullanılmalıdır. Kullanılan malzemeler bulunan bölgeye zarar vermemeli ve geri dönüştürülebilir özellikte olmalıdır. Malzemeler binadan söküldüğünde başka bir binaya takılabiliyor olması veya başka bir alanda kullanılması çok önemlidir. Malzeme tekrar değerlendirilebilecek statüde olmalıdır.

Mekânların kullanımı ve hava kalitesi (15 puan)

Yeşil binalarda yaşayacak kişilerin yaşamının daha kolaylaştırması için yapılan faaliyetler LEED sertifika kriterleri arasındadır. İç ortamdaki kirlilik veya kirletici kaynakları azaltmak, yaşam standartlarını artırmak, radyoaktif cihazlar kullanmamak, evlerin kontrol edilebilirliğini yeşil dostu malzemelerle kolaylaştırmak ve insanlara sosyal hayat ilişkilerini vaat eden ortamlar oluşturmak iç mekân kriterleri arasındadır. Bunun dışında ise temiz hava kontrolleri yapılmalı ve sigara dumanını önleyici alanlar oluşturulmalıdır. Çevre bilinciyle ilgili eğitimler verilerek yeşil binada yaşayan insanlar bilgilendirilmelidir.

Kaynak: www.semtrio.com