Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Mahkemeden karar çıktı: Faiziyle iade edilecek

Satın alınan ancak teslim edilmeyen evlerle ilgili önemli bir karar çıktı. Tüketicinin hem müteahhide hem de bankaya ödediği paranın faizi ile iadesine karar verildi.

Tüketici Mahkemesi, satın alınan ancak teslim edilmeyen evler ile ilgili çok sayıda kişiyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Üç yıl önce Dumankaya İnşaat’tan aldığı, ancak teslimi yapılmayan konut için bir tüketicinin açtığı davada mahkeme, konutun alınması için kredi veren bankayı da sorumlu tuttu. Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre; mahkeme, tüketicinin hem müteahhide hem de bankaya ödediği paranın faizi ile iadesine karar verdi.

SOLUĞU TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE ALDI

Uluslararası bir şirketin CEO’su Özge Göktekin, Dumankaya İnşaat’ın Esenyurt’taki bir projesinden ev almak istedi ve taraflar 29 Mart 2015’te sözleşme imzaladı. 114 bin TL olarak belirlenen ev bedelinin ardından Özge Göktekin, konut projesi finansmanı anlaşması yapan bankadan 105 bin 750 TL kredi çekti.

Dumankaya’nın ödemesi tamamlandı ve Göktekin bankaya aylık ödemelerini yapmaya başladı. Noterde yapılan sözleşme ile konutun 31 Ağustos 2017’de teslim edilmesi planlandı.

İNŞAATINA BAŞLANAN PROJE YARIM KALDI

İki bloktan meydana gelen projenin temeli atılarak inşaat sürecine başlandı. Ancak Dumankaya İnşaat’a kayyum atandı ve bir süre sonra inşaatta hiçbir ilerlemenin olmadığı anlaşıldı. Kredinin çekildiği banka, geçen Eylül ayında Göktekin’in yaptığı ödemeler için 6 aylık ‘dondurma’ kararı verdi ve taraflar tarafından bu durum imza altına alındı.

Satın aldığı dairenin teslim edilemeyeceğini düşünen Göktekin, dava açtı. Göktekin, İstanbul Anadolu 2. Tüketici Mahkemesi’nde geçen Aralık’ta açılan davada, inşaat şirketi ile yapılan konut satış sözleşmesi ve banka ile yapılan kredi sözleşmesinin iptaline ilişkin talepte bulundu

BANKA DA SORUMLU TUTULDU

Dosyanın mahkeme tarafından gönderildiği bilirkişi heyeti Göktekin’e toplamda, faizi ile birlikte 91 bin 527 TL ödenmesi gerektiğini kaydetti. 27 Eylül’de karar veren mahkeme, 81 bin 214 TL’nin Göktekin’e yasal faizi ile ödenmesine hükmetti. Yargılama masrafları da davalıların üzerine bırakıldı.

Mahkemenin gerekçeli kararında, Göktekin’in zamanında teslim edilmeden daire için, sözleşmeden dönmekten haklı olduğu vurgulandı.

KARAR BİNLERCE KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Tüketici Mahkemesi’nin kararında darbe girişiminin ve inşaat sektöründeki yavaşlamanın mücbir sebep olamayacağı ve yüklenicinin taahhütleri yerine getirmek zorunda olduğuna hükmettiğine dikkat çeken Avukat Şenol Saltık; “Mahkeme, aksi takdirde tüketici tarafından ödenen bedelin tüketiciye iade etmek zorunda olduğuna karar verdi. Kredi veren bankanın da iade yükümlüğü konusunda karar çıktı. Böylece bankanın, kredi tutarı kadar sorumluluğu olduğu mahkeme tarafından hüküm altına alındı. Karar aynı durumda olan binlerce kişiyi ilgilendiriyor” şeklinde konuştu.