Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Maketten ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Maketten ev alanların ileride sorun yaşamaması için dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili detaylar haberimizde…

Konut sahibi olmak birçok kişinin hayali. Ancak konut almaya karar verenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Özellikle maketten konut sahibi olacak vatandaşların detaylı bir araştırma yapması gerekiyor.

Maketten konut aldınız ve aylar, hatta yıllar sonra sonunda tamamlandı. Fakat daire de bazı eksiklikler var. Mesela bazı odaların metrekaresi eksik çıktı veya sosyal tesisleri tamamlanmadı.

Peki böyle bir durumda ne yapılması gerekiyor? İşte cevabı…

CNN Türk'ten Özgür Deniz Kaya ve Güngör Yılmaz’ın haberine göre; hukukçu Doktor Yıldırım Keser, son yıllarda maketten konut satışlarıyla ilgili yaşanan sorunları anlattı. Karşılaşılan problemlerde artış olduğunu ifade eden Yıldırım Keser, konut sahibi olmak isteyenleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

MAKETTEN EV ALACAKLAR İÇİN İKİ RİSK BULUNUYOR

Maketten daire alan vatandaşlar için her zaman iki büyük riskin olduğunu söyleyen Keser; “Birincisi projenin tamamlanamaması, ikincisi de proje tamamlanmasına rağmen dairenin vaat edilen özelliklere sahip olmaması. Son dönemde elime geçen bir duruma göre evin vaat edilenler eksik olması durumda tüketicinin bunu anlayıp müteahhide bu konuda ayıp ihbarında bulunmalıdır. Yoksa dava açma hakkı yoktur” şeklinde konuştu.

PEKİ NE YAPMALI?

Peki konut satın alan bir kişi bu durumda ne yapmalı? Konu ile ilgili açıklamada bulunan hukukçu Doktor Yıldırım Keser; “Tüketiciler metreyi alacaklar bir eve girdikleri zaman bu evin metrekaresi nedir diye kendileri ölçecekler. Eğer bir eksiklik varsa, hemen müteahhitte ayıp ihbar külfetinde bulunacaklar. Eğer müteahhit batarsa, harcamış oldukları paraların geri dönüşü olmayabilir, vaad edilen vasıflara uygun olmayan daire teslim edilebilir. Bu durumda da tüketici kanundan doğan hakları kullanması konuyu davaya taşıması gerekiyor. En güvenli yol bitmiş daire satın almak” ifadelerini kullandı.