Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Maketten ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Maketten ya da inşaatı devam eden projelerden ev alırken mağdur olmamak için dikkat etmek gerekiyor. Konut alıcılarının dikkat etmesi gereken tüm detaylar haberimizde…

Maketten ya da inşaatı devam eden projeden ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri Hürriyet Gazetesi’nden Oya Armutçu köşesine taşıdı. Avukat Tahsin Adak Zeyrek’e konu hakkında sorular soran Armutçu, tüm detayları aktardı. Peki inşaat projelerinden ya da maketten ev alırken nelere dikkat edilmeli? İşte cevabı…

ŞİRKETİN GEÇMİŞİNİ ARAŞTIRIN

Ön ödemeli satış sözleşmeleriyle konut alırken söz konusu şirketin köklü, tecrübeli ve isim sahibi bir şirket olup olmadığına bakılması gerektiğini vurgulayan Tahsin Adak Zeyrek, “Adı duyulmamış ve ilk defa proje yapan şirketlere karşı mesafeli durmak yaşanabilecek mağduriyetlerden korur” dedi ve ekledi: “Cazip fiyat sunan projeleri bir fırsat olarak görmek yerine kuşkucu yaklaşın. Araştırmadan sözleşme imzalamayın.”

ELDEN ÖDEME YAPMAYIN

Sözleşme metninin ayrıntılarıyla dikkatlice okunması gerektiğini ifade eden Tahsin Adak Zeyrek, “Gerekirse bir avukatın incelemesine sunun. Kesinlikle belgesiz ve elden ödeme yapmayın” diye konuştu.

SERMAYENİN KAYNAĞINI ÖĞRENİN

Konutun satın alınacağı projenin şirketin kendi sermayesiyle mi yoksa banka kredisiyle mi yapıldığının önemli olduğunu vurgulayan Tahsin Adak Zeyrek; “Eğer banka kredisi ile yapılıyorsa tüm bağımsız bölümler üzerinde bankanın ipoteği olur. Proje tamamlansa dahi şirketin bankaya olan borcunu ödememesi halinde tapuyu almak hayal olabilir” dedi.

SÖZLEŞMENİN TAPUYA ŞERHİNİ İSTEYİN

Tahsin Adak Zeyrek, satış sözleşmesinin her türlü hakları güvence altına aldığını düşünmenin yanlış olduğuna dikkat çekti. Bir dairenin birden çok kişiye satılması halinde şahısların yapabileceği tek şeyin yükleniciye ödemiş oldukları bedelin kendilerine iade edilmesini istemekten ibaret olduğunu belirten Zeyrek; “Bu durumla karşılaşmamak ve engellemek için söz konusu şirketten ya da yükleniciden satış sözleşmenizin mutlaka tapuya şerh ettirilmesini isteyin” ifadelerini kullandı. Projenin tamamlanmaması halinde tapunun olmasının mağduriyetleri gidermeyeceğini vurgulayan Zeyrek; “Çünkü bu durumda ya inşaat öyle kalacak ya da diğer daire sahipleriyle bir araya gelerek inşaatı kendi cebinizden ödeyeceğiniz paralarla tamamlamanız gerekecektir” diye konuştu.

Söz konusu şirketin projeyi tamamlamaması ve konutları teslim etmemesi durumunda Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince Tüketici Mahkemesi’ne müracaat edilerek sözleşmenin feshi ve ödenen tutarın varsa faiziyle birlikte iadesini talep edebiliyor. Ancak bu durumda içi boşalmış, hiçbir malvarlığı olmayan şirketlerle karşı karşıya bulunma ihtimaliniz yüksek olduğundan davayı kazansanız dahi paranızı tahsil edemeyebilirsiniz.

BİRDEN ÇOK KİŞİYE DAİRE SATANA HAPİS CEZASI VAR

Herhangi bir dairenin birden çok kişiye satılması durumunda Cumhuriyet başsavcılıklarına müracaatta bulunulabiliyor. Şirket sahipleri, dairelerini teslim etmediği her şahıs hakkında 2 ile 7 yıl arasında hapisle cezalandırılıyor.