Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Markalı konut fiyatları yönünü aşağı çevirdi

Son zamanlarda orta gelir grubunun da ilgi alanına giren markalı konut projeleri son 6 ayda birçok bölgede düşme eğilimine girdi.

İstanbul’da üretilen markalı konut projelerinde fiyatların düşmeye başladığı gözlemlendi. İstanbul’un her semtinde düşüş gösteren markalı konut projeleri son altı ay içinde düşüş göstermeye başladı. Markalı konut projelerinde en büyük düşüş ise Fikirtepe semtinde meydana geldi.
Artık orta gelir grubunun da ilgi alanına girmeyi başaran markalı konutlar fiyatlarının yönünü aşağı doğru çevirdi.

Özellikle belirli bölgelerde yoğunlaşan markalı konut stoku ve genel olarak konut talebindeki azalma birçok bölgede markalı konutun fiyatının düşmesine neden oldu.

Markalı konut projelerinde fiyatlarının düşmesinin nedenleri arasında,

  • Yüksek konut kredisi faiz oranları

  • Yatırım geri dönüş sürelerinin sürekli uzuyor olması

  • Konut talebinde gözlenen yavaşlama

  • Özellikli belirli bölgelerde stok birikimlerinin etkili olması.

"Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası" raporunu açıklayan TSKB Gayrimenkul Değerleme, ortalama yıllık fiyat artışının yüzde 4.5 olarak duyurdu. Hazırlanan rapordan edinilen bilgilere göre, İstanbul Avrupa Yakasında bu artış yüzde 4.7 şeklinde gelişirken, Anadolu Yakasındaki artış ise yüzde 4.2 olarak kaydedildi.

Son 6 aylık dönemde markalı konut fiyatları gerilemeye başladı. Mevzu bahis olan dönemde yaklaşık fiyat artışı Avrupa yakasında yüzde 1,5 Anadolu Yakasında ise yüzde 0,1’e geriledi.

En çok değer kaybeden bölge İstinye-Tarabya, 6 aylık süreçte değeri en çok azalan bölge ise yüzde 3.8 ile Fikirtepe semti oldu. Değeri en çok yükselen bölge ise Mahmutbey-Gaziosmanpaşa TEM aksı olurken, senelik temelde ise en çok fiyatı yükselen bölgeler Sancaktepe Sultanbeyli Samandıra bölgesi oldu.

3.8 ile Fikirtepe'deki düşüşü yüzde 2.7 düşüşle Kartal-Maltepe, yüzde 2.5 düşüşle İstinye-Tarabya, yüzde 2.1 düşüşle Kadıköy-Bağdat Caddesi-Göztepe-Kozyatağı, yüzde 1.9 düşüşle Beykoz, yüzde 1.4 düşüşle Seyrantepe-Maslak, yüzde 0.5 düşüşle Ataköy-Zeytinburnu sahil aksı ve yüzde 0.2 düşüşle Tuzla-Pendik-Kurtköy hattı takip etti.