Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Markalı konut projelerinin yüzde 11’i yabancıya satıldı

Ağustos ayında markalı konut projelerinin satışlarının yüzde 11’i yabancı yatırımcılara gerçekleşti. Bu oran, yüzde 9 ile son 6 aylık ortalamanın 2 puan üzerine çıktı.

Markalı konut projelerinin satışlarının yüzde 11’i yabancı yatırımcılara gerçekleşti. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ağustos ayı sonuçlarına göre, bu oran yüzde 9 ile son 6 aylık ortalamanın 2 puan üzerinde.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, son 6 aylık ortalamanın 2 puan üzerine çıkan yabancı yatırımcılara satışların artmasında kurdaki dalgalanmanın etkili olduğunu söyledi. Yetgin; kur artışı ile birlikte yabancı ve yurtdışındaki gurbetçiler için Türkiye’yi cazip hale geldiğini ve geliri döviz olanlar için avantaj ortaya çıktığını söyledi.

YABANCIYA SATIŞ YAKLAŞIK 12 BİN SEVİYESİNE YÜKSELDİ

2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla yabancılara yapılan konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.15’lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi. Diğer yandan markalı projelerden konut satın alan müşterilerin ağustos ayında peşinat kullanım oranı yüzde 34, banka kredisi kullanım oranı yüzde 17 ve senet kullanım oranı ise yüzde 49 oranında gerçekleşti. Feyzullah Yetgin, bu verilerin konut alıcısının kredi faizinin yükselmesiyle birlikte firmaların sunduğu kampanya ve ödeme seçeneklerine yöneldiğini gösterdiğini ifade etti.

EN ÇOK 2+1 KONUTLAR TERCİH EDİLDİ

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand, yabancı yatırımcıların yüzde 42 gibi bir oranla 2+1 özellikteki konutları tercih ettiğini gözlemlediklerini ifade etti. 2+1 konutları yüzde 29 ile 3+1, yüzde 19 ile 1+1 konutlar izledi.

Son altı aylık ortalamanın yüzde 9 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar nisanda yüzde 8, mayısta yüzde 7, haziranda yüzde 10, temmuzda ise yüzde 9 oranında gerçekleşmişti.

YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 0.39 ARTTI

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ağustos 2018’de bir önceki aya göre yüzde 0.39, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.34, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise yüzde 82.30 oranında arttı ve endeks değeri 182.3'e ulaştı.

Yeni Konut Fiyat Endeksi ağustosta bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.58 oranında arttı. Yeni Konut Fiyat Endeksi ağustosta bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.33 oranında arttı. İstanbul Anadolu Yakası’ndaki projeler endeksin başlangıç dönemine göre ise Avrupa Yakası’na kıyasla 10.70 puan fazla artış gösterdi.