Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Marmara depreminin ardından 600 bin konut yenilendi

1999 yılında meydana gelen 7 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği Marmara depreminin ardından kentsel dönüşüm sayesinde 600 bin konut yenilendi.

Türkiye tarihinde derin izler bırakan 17 Ağustos 1990 Marmara depreminin ardından kentsel dönüşümde atağa geçildi. Fay hattı üzerinde yer alan Türkiye’de bulunan birçok hasarlı bina kentsel dönüşüm sayesinde yenilenerek sağlamlaştırıldı.

Deprem sonrasındaki kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulunan Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi, “600 bin konut kentsel dönüşüm sayesinde yenilendi” dedi.

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos Marmara depreminin üzerinden 19 yıl geçti. Depremde 7 bin 480 kişi hayatını kaybetti. 7,4 şiddetinde meydana gelen sarsıntı sonucunda birçok ev ve işyeri moloz yığınına dönüştü. Civar illerde de şiddetli bir şekilde hissedilen deprem faciasında binlerce konut da hasar aldı. Depremin ardından kentsel dönüşüm alanında adeta atağa geçen Türkiye’de bu kapsamda 600 bin adet konut yenilenerek kullanıma uygun hale getirildi.

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde toplam 35 bin 180 konut ve 5 bin 770 iş yeri yerle bir oldu. 40 bin 757 konut, 6 bin 57 iş yeri orta, 45 bin 86 konut ve 6 bin 128 iş yeri de hafif hasarlı olarak tespit edildi. Türkiye tarihinde derin yaralar açan ve akıllardan silinmeyen Marmara depreminin ardından geçen 19 yıllık sürede belediyeler mikro bölgeleme çalışmaları kapsamında zemin haritaları hazırladı.

Depremin ardından önemi anlaşılan kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Vatandaşlar da bu alanda bilinçlenmeye başladı.
Büyük Marmara depreminin ardından geçen 19 yıllık süreçte bilhassa İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm faaliyetlerine ağırlık verdi.

Deprem sonrasında yürütülen kapsamlı kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Denetleme Kurulu Başkanı Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi, “Kentsel dönüşüm kapsamında 600 bin konutta yenileme işlemi yapıldı. Faaliyetlerin daha da hızlanması için acil eylem planları devreye konulması gerekmektedir. İstanbul’daki yapı stoku ele alındığında bu işlemin kısa sürede olmayacağını görmek mümkün. Ancak yapılan çalışmalar neticesini göstermiş durumdadır” dedi.

Kentsel dönüşüme ilişkin çıkarılan yasanın adeta bir devrim niteliği taşıdığına değinen İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise konuya ilişkin şunları kaydetti:

“17 Ağustos 1999 depreminden sonra kentsel dönüşüm alanında çok şey değişti. Türkiye büyük ders aldı. Özellikle yerel belediyeler görülmemiş bir hızla kentsel dönüşüm için jeofizik ve jeoteknik alanında haritalar oluşturdu. Yeni yapılan binalardaki denetimler hızlanarak yapısal incelemelere ağırlık verildi. Türkiye’deki deprem haritalarının yeniden düzenlenmesiyle birlikte dünya genelinde yapılan kentsel dönüşüm sıralamasında üst sıralardaki yerimizi aldık.”