Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Marmaray, İstanbul nüfusunun 8 katı yolcu taşıdı

İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakasını Marmara Denizi altından bağlayarak seyahat süresini 1 saatten 4 dakikaya indiren Marmaray, İstanbullular tarafından çok sevildi.

Dünyanın en önemli projeleri arasında yer alan Marmaray, hizmete girdiği günden bu yana 130 milyonu aşkın yolcu taşıdı. Kıtalar arası seyahat süresini 1 saatten 4 dakika gibi kısa bir süreye indiren Marmaray'ın katkılarının saymakla bitmeyeceğini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin sağladığı zaman tasarrufuna vurgu yaparak "Marmaray, 130 milyon yolcu taşıdı. Her bir yolcu için 1 saat kadar zaman tasarrufu sağlandığı düşünülürse, bugüne kadar 130 milyon saat zaman tasarrufu sağlanmış oldu. Bu tasarruf, 5,5 milyon gün veya 15 bin yıla eşdeğerdir. Ülkemizdeki ortalama ömrün 75 yıl olduğunu kabul edersek, 15 bin yıl, 200 insanın ömrüne tekabül ediyor. Sonuç olarak Marmaray, bugüne kadar 200 insan ömrü kadar zaman tasarrufu sağladı. İnsanlar, trafikte geçirecekleri zamanı belki aileleriyle, belki çalışarak stresten uzak, mutlu bir şekilde geçirdi. Bu da Marmaray'ın en büyük kazanımlarındandır. Marmaray zaman kazandıran kumbara niteliğinde bir projedir." dedi.

Köprüleri kullanan araç sayısı azaldı

Marmaray'ın hizmete girmesiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğinde önemli bir hafifleme meydana geldiğini belirten Yıldırım, 2015 yılında köprüden geçen araç sayısının önceki yıla oranla 9 milyon kadar azaldığını ifade etti. Marmaray'ın insan sağlığına da büyük katkılar sağladığını ifade eden Bakan Yıldırım, "Sera gazlarının miktarında ilk 25 yıllık işletim dönemi boyunca, yıllık ortalama 115 bin ton düzeyinde azalma olacak" diye konuştu.

Banliyö hattı bu yıl faaliyete geçecek

İstanbulluların uzun bir süredir beklediği banliyo hattının bu yıl faaliyete geçeceği müjdesini de veren Yıldırım, "İstanbul Banliyö hattı yıl sonunda hizmete açılacak. Bu hat hizmete açıldığında Gebze ile Halkalı arasında yolcu taşımacılığı yapacak. Ayrıca, Konya ve Ankara Yüksek Hızlı Trenleri de Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçişleri sağlanmış olacak. Daha da önemlisi yine yıl sonuna kadar hizmete alacağımız Bakü-Tiflis- Kars Demir İpekyolu da Marmaray üzerinden Avrupa'ya hatta Manş Denizi'ni de geçerek Londra'ya ulaşacak. Marmaray, Pekin'den Londra'ya uzanacak Demir İpekyolu ulaştırma koridorunun da ana omurgasını oluşturuyor." şeklinde konuştu.