Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Mayıs ayında 116 bin 558 konut satıldı

TÜİK verilerine göre, 2017 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla konut satışları yüzde 1,5 artarak 116 bin 558 oldu.

Sektör temsilcilerinden İbrahim Babacan, Mahmut Başyazıcıoğlu ve Özhan Atalay, Mayıs ayındaki konut satışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sektördeki hareketliliğin yabancı yatırımcının ilgisini çektiğini ifade eden Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, “İnşaat sektörü, TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre hız kesmeden büyümeye devam ediyor. 2017 yılı Mayıs ayı satış rakamlarına baktığımız zaman bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış göstererek 116 bin 558 olduğunu görüyoruz. İnşaat sektöründe ilk altı ayı değerlendirecek olursak, devletimizin sektörümüze verdiği desteklerle birlikte konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı sektördeki hareketliliği sağladı. Yabancıya yatırımcılara konut satışları da giderek artıyor. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 oranında artarak bin 775 olmuş. Ülkemizde yaşanan inşaat sektöründeki hareketliliğin yabancı yatırımcılarında ilgisini çektiğini böylelikle görmüş oluyoruz. Yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkının tanınmasıyla birlikte artık sadece Körfez ülkelerinden değil, Uzakdoğu’daki yatırımcılardan da talep almaya başladık. Hükümetimizin sektörümüze vermiş olduğu destekle çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyoruz”dedi.

İnşaat sektörünün güven verdiğini belirten Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde belirttiği yüzde 5’lik büyüme beklentisi TÜİK verileriyle de desteklenmiş oldu. Yakaladığımız bu büyüme trendi ile G20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan'ın ardından üçüncü sırada geliyoruz. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün de bu trendle doğru orantılı büyüme göstermesi geleceğimize olan güvenimizi daha da arttırdı. TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 oranında artarak 116 bin 558 oldu. Çıkan sonuçlar da gösteriyor ki konut alımı hâlâ en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ediyor”dedi.

Büyük şehirlere göçün hızlı bir şekilde arttığını vurgulayan ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, “Mayıs 2017 konut istatistikleri, köyden kente göçün olabildiğince hızlı devam ettiğini gösteriyor. Büyük şehirlerdeki konut satış istatistiklerine baktığımızda, İstanbul, Ankara ve İzmir satışları yine rekor kırdı. Hakkâri, Ardahan ve Bayburt ise en düşük satış gerçekleştiren şehirler. Büyük şehirlerdeki satışların çok büyük bir bölümünün sıfır projelerden olduğunu görüyoruz. Geçen yıla göre konut satışı yüzde 1,5 artarken projeli satışlardaki artış oranı yüzde 18 oldu. Gerek faiz indirimleri, gerekse uzun vadeli cazip taksitli kampanyalar ise konuttaki fazla stokun son dönemde erimeye başladığının da güzel bir göstergesi bu. Yabancıya konut satışlarında artık Avrupa vatandaşlarının ülkemizde konut yatırımı yapmadığını görüyoruz. Ağırlık Suudi Arabistan başta olmak üzere Müslüman ülkeler ve Rusya. Türkiye’nin laik ve demokratik yapısı, özgürlüklerin önemli ölçüde kısıtlı olduğu Arap ülkeleri vatandaşlarının ülkemize akışının devam etmesine sebep oluyor”dedi.