Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Mersin'de konut satışları yükselmeye devam ediyor

Türkiye genelinde konut fiyatlarının artış gösterdiği illerden biri olan Mersin’de en çok satışların arttığı ilçe ise Erdemli olarak belirlendi.

Türkiye geneline göre kıyasla Mersin ilinin konut satış istatistiklerine göre ön sıralarda olduğu ve konut sektöründe hareketlilik yaşayan bir il olduğu fark ediliyor. Konut satışlarının artmaya devam ettiği Mersin ilinde en çok satışların yükseldiği ise Erdemli.

Yoğun ilgi gören sahil şeridi illerinden bir tanesi olan Mersin’de emlak piyasasına ait rakamlar İstanbul dışında konuta yatırım yapmayı düşünenlerin ilk aklına gelen illerden bir tanesi oluyor.

Mersin, aynı zamanda bir liman kenti olarak biliniyor. Ülkemizin büyük limanlarından birine sahip ve Akdeniz'in turizm açısından gözde şehirlerinden biri olan Mersin'de emlak piyasası da ayrı bir önem taşıyor. Özellikle sahil bandındaki konumuyla yazlık konut aramalarının yüksek olduğu Mersin gelişme potansiyeli taşıyan şehirlerden.

Mersin'de satılık konut fiyatlarına genel bakış

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre ise, yatırım amaçlı projelerin artış gösterdiği Mersin'de ortalama 100 metrekarelik konut için satış fiyatı minimum 100 bin 546 TL, maksimum 167 bin 576 TL arasında değişirken; ortalama konut satış değeri 134 bin 61 TL olarak ölçümleniyor.

Mersin'de kira fiyatları nasıl?

Mersin'de kira fiyatları ise 486 TL ile 810 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bir başka deyişle, Mersin'de 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kira fiyatı 648 TL. Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi de 17 yılı buluyor. Ayrıca emlak sektörü için önemi bir yere sahip Mersin'de Eylül 2012- Eylül 2017 yılları arasını kapsayan beş yıl içerisinde satılık konut fiyatlarındaki değişim yüzde 72'ye ulaştı.

Mersin'de konut fiyatı en çok artan ilçe: Erdemli

Zingat.com Yatırım Rehberi verilerine göre, Mersin'de satılık konut fiyatı en çok artan bölgelerin başında Erdemli geliyor. Erdemli'de bir önceki aya göre satılık konut fiyatlarında aylık artış yüzde 1.9.

Erdemli'den sonra Tarsus ve Yenişehir geliyor

Erdemli'nin ardından ikinci sırada ise yüzde 1.48'lik aylık fiyat artışıyla Tarsus, üçüncü sırada ise yüzde 1.3'lük artışla Yenişehir yer alıyor.

Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Mersin'in adından söz ettiren ilçesi Erdemli'de ortalama 100 metrekarelik konut satış fiyatı 100 bin 33 TL ile 166 bin 721 TL arasında değişiyor. Kira fiyatı da minimum 459 TL'den başlamakla birlikte, ortalama 612 TL olarak belirtiliyor.

Kaynak: Zingat.com