Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçi çalıştırana ceza geliyor

Mesleki Yeterlilik Belgesi uygulamasının 2017'den itibaren geçerli olacağını söyleyen Ertuğrul Şen, belgesiz işçi çalıştıranların para cezasını çarptırılacağını belirtti.

Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu hale getirilmesinin sektörün gelişimi adına önemli bir adım olduğunu vurgulayan İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, "6645 sayılı Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle, tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak belirlenen 40 meslekte ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunlu hale getirildi. Sınavı geçip ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ almaya hak kazanan ustalarımız yetkinliklerini Avrupa da da gösterebilme imkanına kavuşacaklar" diye konuştu.

Ustaların cebinden para çıkmayacak

MYK ve İŞKUR tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, sınava girerek belge almaya hak kazananların ödediği tutarın tamamı İşsizlik Sigortası Fonu ve AB fonu desteği ile geri ödendiğini belirten Ertuğrul Şen, "Isı yalıtımcısı, su yalıtımcısı, ses yalıtımcısı ve yangın yalıtımcısı mesleklerinde, asgari ücretin yarısını geçmemek üzere veya AB fonundan verilen teşvikle birlikte, sektörde çalışan herkesin belge sahibi olması hedefleniyor. Bu arada sadece mesleki bilgiler değil, iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili soruların yer aldığı sınavın ardından yapılan belgelendirmeyle birlikte, sektörde doğru, güvenli ve sağlıklı işlerin yapılması sağlanması amaçlanıyor" şeklinde konuştu.

Yalıtım ustalarının, işsizlik fonundan bireysel olarak yararlanabileceğinin, AB Fonlarından ise bireysel veya çalıştıkları firmaları aracılığıyla faydalabileceklerinin altını çizen Ertuğrul Şen, ayrıca sınava girip başarılı olamayan kişilerin bir yıl içerisinde ikinci kez sınav hakkına sahip olduğunu belirtti.

Belgesiz işçi çalıştırana para cezası

Ertuğrul Şen, yeni düzenlemeyle ilgili diğer detayları ise şöyle anlattı: "Belgesiz personelin çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde işveren kuruluşa da, çalıştırdığı her personel için para cezası verilecek. Mesleki Eğitim Kanunu’na göre ustalık belgesine sahip olanlar ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik okullardan ve üniversitelerin konuyla ilgili eğitim veren birimlerinden mezun olan kişilerde MYK belgesi aranmıyor. Ayrıca üreticilerin dönem dönem gerçekleştirdiği MEB onaylı sertifikalar bu kapsamda değerlendirilmiyor."

Ayrıca sektörde belgeli usta sayısının çoğalmasının, yalıtım uygulamarında kaliteli işçiliği artırarak yalıtım uygulamalarından sağlanan verimi önemli ölçüde artıracağını belirten Ertuğrul Şen, "Vatandaşların da bu konuda bilinçlenerek, uygulayıcı firmaların belgeli eleman çalıştırıp çalıştırmadıklarına dikkat etmeleri ve sorgulamaları büyük önem taşıyor. Öte yandan MYK Belgeli ustaları istihdam edecek firmaların SGK İşveren payı devlet tarafından desteklenmektedir. Bu zorunluluk ve teşviklerin etkili olması için devletin etkin denetimi şart" dedi.