Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Metroda ‘yap-kirala-devret’ dönemi başlıyor

Metroda ‘yap-kirala-devret’ dönemi başlıyor. Bu yöntem ile birlikte firma metroyu inşa edecek ve bu hattı belediyeye kiralayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, mega kent İstanbul’da metro hattı için “yap-kirala-devret” yöntemini gündeme aldı. Bu yöntemde firma metroyu inşa edecek ve bu hattı belediyeye kiralayacak.

İLK HEDEF YENİKAPI-BEYLİKDÜZÜ VE VEZNECİLER-ARNAVUTKÖY HATLARI

İstanbul’daki mevcut raylı sistem hatları 170 kilometre. Yapımı devam edenler ise 284.7 kilometre uzunluğunda. 2018'de açılacak Marmaray ve banliyönün 63 kilometresi de eklenince yıl sonunda bu rakam 233 kilometreye çıkıyor. 2023’e kadar yapımı sürenler metro hatları da bitince İstanbul'da toplamda 454.7 kilometre uzunluğunda metro olacak.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Uysal; “İBB özel sektörün yapacağı metro hattının kiracısı olacak. Kiracılık 22-25 yıl sürecek” dedi. Uysal, işletmeyi İBB yapacağı için bilet fiyatı tartışmasının da yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

Metroda yeni modelinin dünyadaki örnekleri incelenip, ilk ihaleler için iki güzergâh belirlendi. Bu güzergâhlar, Yenikapı-Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy hatları olacak.