Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Millet bahçeleri konut fiyatlarını artırdı

Millet bahçeleri satılık konutta fiyatları artırdı. Bahçelerin tamamlanmasıyla birlikte bölgedeki konutların değerinde yüzde 20 artış bekliyor.

18 şehirde hayata geçirilecek olan millet bahçeleri, satılık konut fiyatlarını etkiledi. Satılık ilan konutlarında ‘millet bahçesine yakın’, ‘millet bahçesine cepheli’ gibi kavramlar kullanılmaya başlandı. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre; uzmanlar millet bahçeleri tamamlandıktan ve piyasa hareketlendikten sonra konut fiyatlarında yüzde 20 değer artışı bekliyor.

MANZARASI KAPANMAYACAĞI İÇİN DEĞERLİ

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, millet bahçelerinin bulunduğu bölge için önemli bir sosyal donatı alanı olduğunu ifade etti. İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının azlığını vurgulayan Makbule Yönel Maya, millet bahçelerinin yeşil alan ihtiyacına katacağı değerin önemine dikkat çekti. Maya; millet bahçelerinin konut fiyatlarına etkisini ise sosyal alan, yeşil manzara ve ilerleyen dönemde kapanmayacak olan manzara olarak sıraladı.

YÜZDE 20’YE YAKIN FİYAT ARTIŞI BEKLİYORUZ

Günümüzde gayrimenkulde piyasanın durgun olduğunu belirten ancak canlılığın kiralama ve satışta özellikle cephesi millet bahçelerine bakan yerlerde yaşandığına dikkat çeken Coldwell Banker Maya’nın Koordinatörü Murat Saltan, genel anlamda piyasa hareketlendiğinde millet bahçesine yakın bölgelerde yüzde 20’lere yakın fiyat artışı beklendiğini ifade etti.

ATATÜRK HAVALİMANI’NIN ETKİSİ BÜYÜK OLACAK

Florya, Ataköy, Şirinevler bölgesinde faaliyet gösteren Remax Türkiye profesyoneli Ahmet Temel ise Baruthane’de açılan millet bahçesi sonrası satıcıların bunu pazarlamada kullandığını belirtti. Ahmet Temel asıl beklentisinin ise Atatürk Havalimanı arsasına yapılacak olan millet bahçesi olduğunu söyledi ve ekledi: “Oradaki millet bahçesinin fiyatlara etkisi daha büyük olacak.”

MİLLET BAHÇESİ NEREDE YAPILACAK?

Millet bahçeleri ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İstanbul’da Kayaşehir, Başakşehir, Hoşdere, Çırpıcı ve Baruthane olmak üzere 5 millet bahçesinin açılışı yapıldı. Bunun yanı sıra İstanbul'da Validebağ, Kayaşehir, Küçükçekmece, Pendik, Ayazma, Zeyinburnu ve Atatürk Havalimanı’nda da millet bahçesi yapılacak. Millet bahçeleri yapılacak olan diğer şehirler ise şöyle: Ankara (2 tane), Batman, Adana, Yozgat,Eskişehir, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Malatya, Giresun, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon (2 tane), Konya ve Elazığ.