Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Murat Kurum: Hiçbir konut yarım kalmayacak

Kentsel dönüşümde yeni yol haritası belli oldu. Murat Kurum, yeni düzenlemelerle birlikte artık hiçbir konutun yarım kalmayacağını ifade etti. Tüm detaylar haberimizde…

Kentsel dönüşümde yeni yol haritası belli oldu. Artık her kente özgü kentsel dönüşüm anayasası yapılacak. Sabah Gazetesi’nden Eda Işık’ın haberine göre; yeterliliği ve teminatı olmayan firmalar kentsel dönüşüm yapamayacak.

Bina ve parsel bazlı dönüşümün yerine alan bazlı kentsel dönüşüm yapılacak ve hiçbir konut yarım kalmayacak. Diğer yandan firmalar, vatandaşların haklarının güvence altına alınabilmesi için yapım bedelinin yüzde 10’u kadar teminat ödeyecek veya tamamlama sigortası yaptıracak. Kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek.

Her kente özgü kentsel dönüşüm anayasası getirdiklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Her belediyemiz kendi ilçesine veya iline dair ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ hazırlayacak. Bunu daha sonra bakanlığımızın onayına sunacak. Kentsel dönüşüm bu belgeye göre gerçekleştirilecek. Kentsel dönüşüm alanları, kentin bir bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecek” ifadelerini kullandı.

Murat Kurum, kentsel dönüşümün uygulama takvimi, yani başlangıç ve bitiş tarihlerinin belli olacağını da dile getirdi. Bundan sonra artık belli kriterleri sağlayan müteahhitlerin kentsel dönüşüm yapabileceğini belirten Bakan Kurum; “Artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak. Yatırımcıları, yapım bedelinin yüzde 10'unu teminat olarak ödeyecek ya da tamamlama sigortası yapmak zorunda olacak. Kentsel dönüşümden dolayı hiçbir vatandaş mağdur olmayacak” şeklinde konuştu.

MAKETTEN VE TEMELDEN SATIŞA SON

Yatırımcının ne kadar inşaat yaptıysa, o kadar satış yapabileceğini söyleyen Murat Kurum; “Dolayısıyla ön satış yaparak hak etmediği bir parayı alamayacak. Maketten ya da temelden satma, satın alma yöntemi bu sayede sona ermiş olacak” diye konuştu.

Bakan Kurum, İLBANK’ın da kentsel dönüşümde çok daha aktif hale geleceğini vurguladı. 25 bin nüfusun üstündeki yerlerde kentsel dönüşüm için düşük faizli kredi desteği verileceğini ifade eden Kurum; bina ve parsel bazlı uygulamaların yerini, teknik ve sosyal altyapı ihtiyacını gideren, planlanmış, üst ölçekli plan kararları ile uyumlu alan bazlı dönüşüme bırakacağını belirtti ve ekledi: “Bundan sonra artık sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek.”

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 7 TEMEL HEDEF

  • Afet riskleri etkin bir şekilde bertaraf edilecek. Vatandaşların can ve mal güvenliği kesin olarak sağlanacak.
  • Yapıları dönüştürmenin yanı sıra çevresel, tarihi ve kültürel değerlerimiz korunacak ve yaşatılacak.
  • Ülke genelinde sürdürülebilir kentsel dönüşüm belirlenecek.
  • Yerinde dönüşüm, yatay mimari ve mahalle kültürü esas alınacak.
  • Sosyal ve teknik altyapı yetersizlikler giderilecek.
  • Engelli dostu şehirler hayata geçirilecek.
  • Yapılaşma sonrası oluşacak değer artışı adil ve dengeli olarak paylaştırılacak.