Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Murat Kurum: Kanal İstanbul’un planlama çalışmaları tamamlandı

Bakanlığın Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili planlama çalışmalarını tamamladığını açıklayan Murat Kurum, alt ölçekli planlama çalışmalarını ise sürdürdüklerini belirtti.

AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı’nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlığın Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili planlama çalışmalarını tamamladığını ifade eden Murat Kurum, alt ölçekli planlama çalışmalarını ise sürdürdüklerini belirtti.

100 GÜNDE 33 MİLLET BAHÇESİ

Hükümetin ilk 100 günde 18 ilde 33 Millet Bahçesi yaptığını ifade eden Murat Kurum, “Bir kısmını yapıyoruz, bir kısmını projelendiriyoruz, bir kısmının açılışını yapacak duruma geldik. O bahçelerde sadece yeşil alan değil, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar da giderilecek, millet kıraathaneleri de olacak, gençlerin, yaşlıların, kadınların faaliyet gösterebileceği her türlü öğe projede yer alacak” şeklinde konuştu.

81 İLİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN BİSİKLET YOLU

Hürriyet’te yer alan habere göre; bisiklet ve yürüyüş yolları ile gürültü bariyeri projeleri hakkında da bilgi veren Murat Kurum; “Şehirlerimizde 3 bin kilometre bisiklet yoluyla başlayacağız. 3 bin kilometre yürüyüş yolu, 60 bin metrekare de gürültü bariyeri yapacağız. Tüm Türkiye'de 81 ili birbirine bağlayacak bir bisiklet yolu hayal ediyoruz. İnşallah bunu da çok kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızın bisikletini alıp Hakkari'den İstanbul'a kadar gidebilmesini hedefliyoruz. Bu yolu hem Avrupa hem de Orta Doğu’yla bağlama gibi bir hedefimiz de var” dedi.

ŞEHİRLERİN ALTYAPISI İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

İklim değişikliğinin birçok şehri ilgilendirdiğine de dikkat çeken Bakan Kurum, yağış miktarlarının çok daha üzerinde yağışların bir anda yağmaya başladığını belirtti. Şehrin altyapısı veya oradaki çarpık kentleşmeden, dere güzergahı üzerine yapılmış kaçak yapıların çok büyük zararlar meydana getirdiğini vurgulayan Kurum; “Buna ilişkin eylem planı hazırlıyoruz. Bu, iklim değişikliğinden en az etkilenmek için şehirlerin altyapısının nasıl olması gerektiğine ilişkin bir plan” diye konuştu.

Murat Kurum, “Köyüme Dönüyorum” projesine ile ilgili de bilgi verdi. Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare hazine arazisini çiftçilere kiraladıklarını ifade eden Kurum; “Ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden yaklaşık 218 bin çiftçimiz bu kiralamadan faydalandı. Bunun üstüne ilave alanlar çıkıyoruz. Ayrıca atıl gördüğümüz Hazine arazilerini de vatandaşımıza, çiftçimize kiralıyoruz” dedi.