Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Murat Kurum: Kesinlikle imar artışı olmayacak

Kentsel dönüşümde kesinlikle imar artışı olmayacağını vurgulayan Murat Kurum; “İmar artışı olacaksa eğer yüzde 20-25’i geçmeyecek” dedi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçmişte yüksek binaların ihtiyaç olduğunu ama bugün bakıldığında şehirlerin silüetini bozan, bilhassa kentsel dönüşümde, yüksek binaları istemediklerini ifade etti. Murat Kurum; “Kentsel dönüşümde kesinlikle imar artışı olmayacak. Eğer imar artışı olacaksa da yüzde 20-25’i geçmeyecek” şeklinde konuştu.

5-5.5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR

Kentsel dönüşüm yasanın çıktığı 2012’den beri yaklaşık 550 bin konutun dönüşümünün sağlandığını ifade eden Bakan Kurum; “Bugün için 5-5.5 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. 2025'te 7.5 milyon yapıya ulaşıyor. Bizim bunları bir an önce dönüştürmemiz şart” dedi.

Kentsel dönüşümde kesinlikle imar artışı olmayacağını dile getiren Kurum; “İmar artışı olacaksa eğer yüzde 20-25’i geçmeyecek. Şehirlerimizin gelecek 50 yılını planlamak istiyoruz” diye konuştu.

YÜKSEK KATLI BİNA KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ

Murat Kurum, yatay mimari konusuna da değindi. Yüksek katlı binaları kesinlikle istemediklerini belediye başkanlarına belirttiklerini söyleyen Kurum; “Bunun takipçisiyiz. Bu noktada da yüksek bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.