Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Murat Kurum: Kırsal alanların yok oluşu önlenecek

Şehirleri belli bir stratejiye göre yeniden şekillendireceklerini belirten Murat Kurum, yeni plan ile birlikte kırsal alanların yok oluşunun önleneceğini ifade etti.

Türkiye Mekansal Strateji Planı Farkındalık ve İstişare Toplantısı’nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Mekansal Strateji Planı'nda arazi ihtiyacı olan iç ve dış yatırımların önünü açacaklarını dile getirdi. Murat Kurum, şehirleri belli bir stratejiye göre yeniden şekillendireceklerini de aktardı.

Hollanda, Güney Kore, Almanya, Çin ve Norveç gibi ülkelerin ülke düzeyinde mekansal plan yürüttüklerine işaret eden Murat Kurum; ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak hazırlanmasının planın başarısını artıracağını vurguladı. Kurum; Mekansal Strateji Planı’nın koruma ve kullanmaya, iklim değişikliğine, afetlere ve kentsel dönüşüme, şehirlerin gelişme yön ve eğilimleri ile nüfus öngörülerine ve kırsal alanların geliştirilmesine dair strateji ve politikalar da içereceğini belirtti.

BİR AKSİYON PLANI OLARAK OLUŞTURULDU

Plan çerçevesinde potansiyel yatırım alanları oluşturduklarını, bunlardan birisinin de tüm Marmara'yı birbirine bağlayan Çanakkale Köprüsü olduğunu belirten Murat Kurum, Türkiye Mekansal Strateji Planı’nın şehirlerin aynılaşmasına, kırsal alanların yok oluşuna karşı geliştirilen bir aksiyon planı olduğunu ifade etti.

Kırsaldan şehirlere hızlı göçün çarpık kentleşmeyi ve düzensiz yatırım alanlarının oluşumunu hızlandırdığını vurgulayan Kurum; “Hızlı kentleşme, nüfusun ve yatırım alanlarının büyükşehirlerde yoğunlaşmasını da beraberinde getiriyor” dedi.

EN AZ 50 YILLIK BİR PLANLAMA YAPMAK ZORUNDAYIZ

Çevre, altyapı, ulaşım, kentsel dönüşüm gibi pek çok alanda son 16 yılda çok büyük işler yapıldığına işaret eden Murat Kurum, Bakanlık olarak çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kurum, kentleşme alanında yeni sorun alanlarının ortaya çıktığına ve yeni mücadele yöntemlerinin geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı ve ekledi: “Sürdürülebilir kalkınma ilkesi doğrultusunda sürdürülebilir çevre, sürdürülebilir şehirler oluşturmak için en az gelecek 50 yıl için bir planlama yapmak zorundayız” dedi.