Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Murat Kurum: Turizm tesislerinde yatırım ve dönüşüm dönemi başladı

Turizm tesislerinde yatırım ve dönüşüm dönemi başladı. Yürürlüğe giren süre uzatımı düzenlemesiyle aralık ayından bugüne kadar 800 milyon TL tahsil edildi.

Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının çalışmasıyla hazırlanan ve 4 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile turizm tesislerinde yatırım ve dönüşüm süreci başladı.

Düzenlemenin sonuçları hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, üzerinde turizm yatırımı gerçekleştirilmek amacıyla yatırımcılara 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildiğini dile getirdi. Murat Kurum, bu tesislerin 49 yıla kadar yapılan tahsis sürelerinin azalmasının, tesislerin yenilenmesine ve teminat gösterilerek kredilendirilmesine engel oluşturduğunu ifade etti.

YÜZDE 70 ORANINDA BAŞVURU SAĞLANDI”

Düzenlemeyle yatırımcı ve işletmecilere kamu taşınmazları üzerinde turizm tesisi yapmak amacıyla verilen sürelerin bir defaya mahsus yararlanma bedeli alınmak şartı ile 49 yıla uzatılabilmesine imkan sağlandığını dile getiren Kurum; “Aynı zamanda milli park ve tabiat parklarında bulunan konaklama amaçlı turizm tesislerinde kira sözleşmeleri de 29 yıla ya da 49 yıl süreli irtifak hakkına dönüştürülmek suretiyle uzatılabilir. Başvuru süresi 5 Aralık'ta sona eren bu düzenlemeden yararlanmak isteyen yatırımcılar, ilgili Bakanlıklara başvurularını tamamladı ve yüzde 70 oranında başvuru sağlandı.

Ücretini ödeyen işletmelerin süre uzatma işlemleri 2019 yılı başı itibarıyla tamamlandı. Bu düzenleme, turizm sektöründe yeni yatırımların yapılabilmesi yönünden büyük önem arz ediyor. Yapılan başvuruların sonucunda süre uzatımı karşılığında aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon TL tahsil edildi. Önümüzdeki dönem taksitlerle birlikte toplam 2.5 milyar TL gelir elde edilmesini öngörüyoruz. 49 yıl boyunca devam eden sözleşme hükümleri uyarınca alınmakta olan yıllık bedellerin alınmasına da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Düzenlemenin asıl getirisinin uzun dönemde elde edileceğini aktaran Bakan Kurum, Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki tesisler başta olmak üzere turizm tesislerinin öz kaynakları veya yurt içi ile yurt dışı krediler suretiyle yenilenmesinin sağlanacağını da söyledi. Kurum, yapılacak yeni yatırımlarla bu düzenlemenin turizm ekonomisine katkısının 10 milyar TL’yi bulmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.