Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Murat Kurum’dan 24 maddelik sonuç bildirgesi

Murat Kurum, 2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı. İşte 24 maddelik sonuç bildirgesine daire detay

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı” sonrası alınan kararları açıkladı. Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; 24 maddeden oluşan sonuç bildirgesini duyuran Murat Kurum; il ve ilçe bazında hazırlanacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile insan ve çevre odaklı dönüşüm projelerinin hayata geçirileceğini anlattı. Mahalle kültürünün ve yatay mimarinin esas alınacağı bütüncül bir yaklaşımın benimseneceğini söyleyen Bakan Kurum, “Her yıl en az 300 bin konut, 2023’e kadar 1.5 milyon, gelecek 20 yılda 6.7 milyon konut dönüştürülecek. Ayrıca akıllı şehir uygulaması hayata geçecek” diye konuştu.

5 YILDA 250 BİN SOSYAL KONUT

Murat Kurum, 2023 yılına kadar 125 bini kentsel dönüşümden olmak üzere 250 bin yeni sosyal konut üretilmesinin planlandığını ifade etti. Şehit aileleri, gaziler ve vazife malulleri için faizsiz, 20 yıl vadeli konut kredisine devam edileceğini söyleyen Kurum; “Kamusal alanların geliştirilmesini ve yatay mimariyi merkezine alan şehircilik anlayışıyla 2023’e kadar 250 bin bağımsız bölüm ülkemize kazandırılacak” dedi.

5 BİN ADET MİLLET KONAĞI

2023 yılına kadar 5 bin adet ‘Millet Konağı’ yapılacağını söyleyen Murat Kurum, “5 yılda 150 bin vatandaşımızın Hazine ile olan mülkiyet sorununu çözeceğiz. Çevre Etiketi kriterleri belirlenecek ve sistem tüm sektörlere ulaşacak” şeklinde konuştu.

ŞEHİR İÇİNDEKİ SANAYİ ALANLARI ŞEHİR DIŞINA TAŞINACAK

Devir işlemleri tamamlanan İstanbul Arnavutköy’de yer alan 1.5 milyon metrekarelik alanın projelendirileceğini söyleyen Bakan Kurum, şehir içindeki sanayi alanlarının ivedilikle şehir dışına taşınacağının altını çizdi.

EDİRNE’DEN BİSİKLETİYLE YOLA ÇIKAN KAYSERİ’YE GİDEBİLECEK

Avrupa Bisiklet Ağı (EuroVelo) ile entegre bisiklet yolu ağı oluşturulacağını açıklayan Murat Kurum; “Edirne’den başlayarak Ege kıyıları- Antalya ve İstanbul- Ankara- Konya- Nevşehir- Kayseri rotaları ile ülkemizin kültür ve turizm merkezlerine bisiklet ile erişim sağlanacak. 2023 yılına kadar; 3 bin km bisiklet yolu, 3 bin km yeşil yürüyüş yolu tamamlanacak. Her ilimiz en az 1 Millet Bahçesi’ne sahip olacak” ifadelerini kullandı.