Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Murat Kurum’dan Kapadokya’daki İmar Barışı fırsatçılığına sert tepki

İmar Barışı’nı fırsat bilen bazı kişilerin Kapadokya’da kaçak yapılar inşa etmeye başladığı ortaya çıktı. Murat Kurum, “Bunların hepsi yıkılacak” dedi.

İmar Barışı uygulaması ile birlikte 60 milyon yılda oluşan ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Kapadokya’da kaçak yapılaşma hızlandırdı. Hürriyet Gazetesi’nden Selahattin Sönmez ve Aysel Alp'in haberine göre; İmar Barışı’nı fırsat bilen kişiler Kapadokya’da kaçak yapılar inşa etmeye başladı.

KAÇAK YAPILAŞMA HIZLA ARTIYOR

Peribacalarında, mağaralarda kaçak yapılaşmanın hızla arttığı Kapadokya’da Hürriyet, Aşk Vadisi, Güvercinlik, Çavuşin, Görkündere Vadisi’nde birçok otel, kafe, villa, ahır yapılarak tarih yok ediliyor.

1 Ocak 2018’den önce yapılmış olan imara aykırı yapıları kapsayan İmar Barışı’nı fırsat bilenler Ortahisar, Avanos, Ürgüp, Uçhisar ve Göreme'de yaklaşık 10 bin hektarlık alanda birçok yapı inşa etti.

Çok sayıda otel, kafe, restoran ve konut sahibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak yapı kayıt belgesi aldı. Kaçak alanı olanlar ise Yapı Kayıt Belgesi’nde alanı çok daha büyük gösterdi. Böylece kaçak alanı iki-üç kat genişletti.

MURAT KURUM: BUNLARIN HEPSİ YIKILACAK

İnceleme ve ziyaret amacıyla Tekirdağ’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kapadokya'daki kaçak yapılarla ilgili konuşan Bakan Kurum; “Kapadokya’da 100'ün üzerinde tespit edilen kaçak yapı var. Bunlar 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılmış yapılar. Bu yapılar İmar Barışı’na dahil değildir. Bu yapılara ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Valiliğimizce süreci anbean takip ediyoruz. Bu yapılar imar barışına girmeyecek bunların hepsi de yıkılacak” ifadelerini kullandı.