Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Müteahhit mağdurlarının çilesi bitmiyor

İzmir'de evlerini yeniden inşa ettirmek için müteahhitin kapısını çalan ev sahipleri dolandırıldı. Mağdurların zararı 10 milyon TL'yi buluyor.

İzmir Gaziemir'de evlerini müteahhite vererek yeniden inşa ettirmek isteyen vatandaşlar, anlaşma yaptıkları müteahhit tarafından dolandırıldı. Müteahhit H.P. ve ortağı S.Ö. hakkında 48 daireyi 120 kişiye satmaktan dolayı dolandırma iddiasıyla açılan dava dosyasında, şüphelinin olayı gerçekleştirmeden önce bütün mirasından feragat ettiği ifadeleri yer aldı.

Mağdur vatandaşların avukatlarından Mustafa Erdem Yavuz, “48 dairelik proje 120 kişiye satılmış ve 8-10 milyon lira dolandırıcılık söz konusu. Bu projeyi yapan şüpheli müteahhit bu projenin sıkıntıya gireceğini anladığı andan itibaren kendi mirasından ve babasının mirasından feragat etmiş. Bu sebeplerle şu an Cumhuriyet Savcılığında dosya birleştirildi. Birleştirildikten sonra savcımız bu olayın vahametini ve dolandırıcılık iradesini tespit etti. Umarım en yakın zamanda iddianame düzenlenerek kovuşturma aşamasına geçilecek. Bu konuda beklentimiz yüksek ve umudumuz var. Biz dosyayı yakından takip ediyoruz” dedi.

300 yıl ceza alabilir

Yavuz, “Yargıtay bu tip dosyalarla ilgili olarak her mağdur açısından ayrı ayrı cezalandırılması gerektiğini hükmediyor. Bu sebeple 123 mağdur olduğunu ve her birine en alt sınırdan bile ceza verildiğini varsayarsak 300 yıl ceza verilmesi bile mümkün. Bunun dışında söz konusu suçta birden çok failin bulunduğu ve birden çok failin suç işleme kastıyla bir örgüt teşekküle ettikleri yönünde. Savcı bey bu hususu da araştırıyor. Eksisiyle artısıyla soruşturma dosyası devam ediyor” diye konuştu.

Mağdurlar ailevi sorunlar yaşıyor

Bu olay sebebiyle dolandırılan bazı eşlerin boşanma noktasına geldiğini anlatan Avukat Yavuz, “Mağdurlar orta sınıf aileden gelme, sigortalı olarak çalışan insanlar. Bunlar tüm kazançlarını buraya yatırmışlar ve içlerinde ailevi sorunlar yaşayan, kendisini ifşa etmemek için şikayetçi bile olmayan, annesinden, babasından, eşinden bunu gizleyen mağdurlar var. Bir ev alabilmek adına ne kadar birikimleri varsa buraya yatırmışlar. Birçoğunun ailevi problemleri ortaya çıkmış durumda, boşanma noktasına gelenler var.” şeklinde konuştu. Konunun icra takibine alındığını fakat dolandırıcıların çok profesyonel olduğunu belirten Yavuz, bu şekilde mağdurların da zararının karşılanamayacağını ifade etti.