Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Müteahhit yapamazsa sigorta şirketi yapacak

Kentsel dönüşüme ‘tamamlama sigortası’ geliyor. Firmanın mali durumla ilgili sıkıntıya girmesi durumunda projeyi, sigorta şirketi tamamlayacak.

Kentsel dönüşümde bazı müteahhit firmalarının mali sorun yaşayıp çalışmalarını durdurduğuna değinen ve vatandaşların mağduriyet yaşadığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Müteahhidin kentsel dönüşümü yapabileceğine ilişkin olarak banka ya da sigorta firmasından tamamlama sigortası yaptıracağını belirten Murat Kurum; “Banka ya da sigorta firması müteahhit adına ‘Bu firma burayı yapabilir. Bunu yapabilecek mali kriterleri vardır. Ben de referans oluyorum, sigorta sağlıyorum’ şeklinde beyanda bulunacak. Yapamazsa eğer banka yapacak, sigorta firması yapacak. Ya da bakanlığın belirlediği teminatları sağlamak zorunda kalacak” şeklinde konuştu.

Söz konusu düzenlemenin yakın zamanda yönetmelik olarak yayınlanacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Bakanlık olarak biz de belli teminatları içerir bir düzenleme yapacağız. Düzenlemeyle birlikte kentsel dönüşümde vatandaşların karşılaşabileceği mağduriyetlerin önüne geçmiş olacağız” diye konuştu.

Ülke genelinde yaklaşık 450- 500 bin müteahhittin olduğunu belirten Murat Kurum, yeni düzenleme ile birlikte müteahhitlerin yeterliliklerine göre 9 sınıfa ayrılacağını da sözlerine ekledi.