Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Müteahhitler ile bankalar anlaşacak fırsatlar sürecek

Konut üreticileri ödeme planları için bankalarla anlaşma sağlayarak konut kredisi faizlerini düşürmeyi ve fırsatları sürdürmeyi hedefliyor.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, faiz oranlarını bankalarla anlaşarak aradaki oranı sübvanse ederek düşük tutmaya çalıştıklarını aktardı.
Ziraat Bankası önderliğinde başlatılan konut kredilerinde yüzde 0,98 faiz imkânı kampanyası üstlenici firmalar ve bankalar arasında sağlanan anlaşmalar ile devam ettirilmeye çalışılıyor.

Müteahhitler konut kredisi faiz oranlarının düşük seviyelerde seyredebilmesi için yeni bir formül geliştirdi. Üstlenici firmalar projeleri özelinde bankalarla iletişime geçip anlaşma sağlayarak konut kredisi faizlerini düşük tutmaya çalışacak.

30 Haziran tarihinde sona eren gayrimenkul sektöründe başlatılan yüzde 0,98 faiz, yüzde 5 peşinat ve bunlara ek peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyasının sürekli hale getirilmesi hedefleniyor.

Gayrimenkul sektörünün üç lider kuruluşu KONUTDER, GYODER ve İNDER tarafından başlatılan kampanya sayesinde bir buçuk ay gibi kısa sürede toplam 20 milyar TL değerinde 40 bin konut satışı yapıldı.

Sektörde sağlanan teşvikler kapsamında KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü, tapu harç bedelleri yüzde 2’den yüzde 1,5’a geçirildi, konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altına düşürüldü. Ancak kampanya sona erdikten sonra konut kredisi faiz oranları yükselişe geçti. Özel bankalarda faizlerde yüzde 2 oranı aşılırken kamu bankalarında 1,25 seviyelerinde seyretmeye başladı.

Kampanya öncesine dönen yüksek konut kredisi faizlerinin yeniden aşağı düşürebilmesi için konut üreticileri tarafından yeni bir formüle imza atıldı.

Faiz oranlarının yeniden yükselmesiyle markalı konut üreticileri yeni bir formül geliştirdi. Firmalar bankalarla yaptıkları özel anlaşmalar ile faiz oranlarını yüzde 1,10 -1,15 seviyesinde tutmak için elinden geleni yapacak ve konut kredilerinde faiz oranları yeniden düşecek.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, bu süreçte aradaki Faiz oranını firmaların sübvanse edeceğine dikkat çekti. Elmas, “Biz fırsatı sürdürmek adına faiz oranlarını bankalarla anlaşarak, aradaki oranı sübvanse ederek düşük tutmaya çalışıyoruz. Bunu uygulayan firmalar var. Ayrıca firmaların 60 aya kadar çıkan 0 faizli vadeleri var. Maliyet artışı konut fiyatına yansımadı, fiyatlar dip seviyede ve alıcı için avantaj sürüyor. KDV ve tapu harcı indirimleri de ekim sonuna kadar devam edecek” dedi.