Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Müteahhitlerden çimento zammına tepki geldi

Yüzde 50 zam yapan çimento şirketlerine tepki gösteren müteahhitler, iş bırakma eylemine ve konuyu rekabet kuruluna taşımaya hazırlanıyor.

Ocak ayında yüzde 40 zam kararı alan ancak tepkiler üzerine geri adım atan çimento şirketleri, ani bir kararla yüzde 50 zam yaptıklarını açıkladı. Çimento firmaları, zam açıklamasının ertesi günü zamlı tarifeden satışlar yapmaya başladı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) zamlara tepki göstermek için şantiyeleri durduracaklarını belirtti.

REKABET KURULUNA GÖTÜRECEĞİZ

İzmir’deki inşaat sektörü temsilcileri ise yapılan zamlara tepki gösterdi. Son dönemde çıkan yönetmeliklerle, faizlerin yükselmesiyle, dövizdeki artışlarla ve inşaat maliyetlerindeki artışla inşaat sektörünün önü iyice tıkandığını dile getiren İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer; “Böyle zor bir süreçte çimento firmalarının çıkıp yüzde 50 zam yapmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Çimento şirketleri inşaat firmalarını daha da çıkmaza sokuyor. Bu zamları rekabet kuruluna götüreceğiz. İnşaat sektörünün sorunu herkesin sorunu. Bu zammın hemen geri çekilmesi gerekiyor. Maliyetlerimiz çok artmış ve konut fiyatları hiç artmamışken bu zammı kabul etmemiz mümkün değil. Bu zamlar karşısında sessiz kalmayacağız. Tepkimizi ortaya koyacağız” dedi.

ŞANTİYELERİ DURDURABİLİRİZ

Çimentoya yapılan zammın hiçbir gerekçesi olmadığını söyleyen İzmir Müteahhitler Derneği başkanı İslam Yıldırım; “Yapılan bu zammı kınıyoruz. Çıkıp yüzde 50 zammın nedeni açıklasınlar kabul edelim. Çimento yerli hammadde ile üretildiği için dövizdeki artıştan çok az etkilendi. Buna rağmen yüzde 50 zam yapmaları fırsatçılıktır. Birçok müteahhit arkadaşımız yüksek maliyetlerden dolayı inşaata başlayamıyor. Arsa sözleşmesi imzalayan çok sayıda arkadaşımız yaptığı masraflara rağmen sözleşmelerini iptal ediyor. Zaten satışların yavaşladığı bu süreçte yapılan bu zamlar durumu daha da güçleştiriyor. Derneğimizin çatı kuruluşu İMKON daha önce iş bırakma çağrısında bulunmuştu. Yapılan zamlar üzerine yeniden iş bırakma çağrısı yapılacaktır. Zamlar geri çekilmediği taktirde konfederasyonumuzun öncülüğünde İzmir’deki müteahhitler olarak iş bırakma eylemine gideceğiz” ifadelerini kullandı.

ENFLASYONU DÜŞÜRMEK İÇİN DEĞİL YÜKSELMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORLAR

Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı Niyazi Gültekin, Türkiye Çimento Mühtasilcileri Birliği’nin enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 40 zammı geri çekildiğini açıklamasından bir ay sonra bu kez yüzde 50 zam yapılmasının tamamen art niyetten kaynaklandığını ifade etti. Çimento şirketlerinin enflasyonu düşürmek yerine yükselmek için mücadele ettiğini söyleyen Niyazi Gültekin; “Gıda ve sebze-meyve fiyatlarında aşırı artış yapan firmalara müdahale edip ceza kesen Ticaret Bakanlığı’nın haksız bir şekilde yüzde 50 zam yapan çimento firmalarına da müdahale etmesini bekliyoruz. Tamamen kâr odaklı olan bu zamları kınıyoruz” şeklinde konuştu.