Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Müteahhitlere müjde: Tapu harcı yüzde 1’e düşürülüyor

Konut sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesi yüksek tapu harcı sorunu da torba düzenleme ile ortadan kaldırılacak.

Hükümet tarafından hazırlanan emlak ve konut sektörüne ilişkin düzenlemelerde bir müjde de üstlenici firmalara geldi. Özellikle oluşan konut stokunu eritmek ve konut piyasasında satışları canlandırmak için atılan adımla birlikte tapu harçları da yüzde 4 seviyesinden yüzde 1 seviyesine düşürülecek.

24 Haziran seçimleri öncesinde hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, konut müteahhitleri sevindirecek bir gelişme yaşanacak. Müteahhitlere teşvik kapsamında sıfır konut ve ofis satışlarında tapu harçları alınmayacak. Bedeli 500 bin TL olan bir konut ya da ofis için alınan 20 bin TL’lik harç bedeli yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte 2 bin TL seviyesine düşürülecek. Böylece özellikle konut sektörü temsilcileri tarafından sürekli dile getirilen yüksek tapu harcı sorunu da ortadan kaldırılmış olacak.

Torba düzenleme kapsamında sıfır konut ve sıfır iş yerlerinin satışlarının canlandırılması için toplam yüzde 4 olan tapu harç bedeli onda 1’e düşürülecek önemli bir kolaylık sağlanacak. Bu düzenleme sayesinde sıfır konut sahibi olmak isteyenlerin maliyetleri düşecek ve üstlenici firmalar da yüksek oranlardaki tapu harç bedellerinden kurtulmuş olacak. Düzenleme öncelikli olarak yüklü miktarda üretilen ancak satışları gerilemeye başlayan lüks konut ve iş yerlerinin satılmasını sağlamak için torba düzenlemeye alındı.