Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Müteahhitlere yetki belgesi Meclis’ten geçti

Müteahhitlerin yetki belgesiyle sınıflandırılması uygulaması TBMM’de kabul edildi. Artık müteahhitler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sınıflandırılacak.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre; gayrimenkul sektöründe uzun zamandır tartışılan, müteahhitlerin yetki belgesiyle sınıflandırılması uygulaması hayata geçiriliyor.

Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; yetki belgeleri, nitelikli yapılaşmanın ve müteahhitlerin ihtisaslaşmasının sağlanması amacıyla verilecek ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sınıflandırılacak. Bunun yanı sıra ruhsatsız veya mevzuata aykırı yapılar, idare tarafından tespit edildiğinde mühürlenecek, inşaatı ise durdurulacak. Ruhsata bağlanamayacağı ya da aykırılıklarının giderilemeyeceği anlaşılan yapılar ise bir aylık süre beklenmeden belediye veya valilikçe yıktırılacak.

BİSİKLET YOLU VE PARK İSTASYONLARI ZORUNLU HALE GELDİ

Öte yandan yeni yasa bazı diğer değişiklikleri de içeriyor. Buna göre yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek.

Hazine'ye ait kamu konutlarından kat irtifakı kurulmuş olanlar bağımsız bölümler halinde satılabilecek. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikle anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine, kiracılarına ve yapıda ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahiplerine geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilecek.

Riskli yapı tespiti için lisanslandırılan kurum ve kuruluşların faaliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenebilecek. Görevlerini gereği gibi yerine getirmemeleri durumunda ise yazılı olarak uyarı, 15 bin TL’ye kadar idari para cezası ve lisans iptal cezası uygulanabilecek.