Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Myrleia Antik Kenti açık hava müzesine dönüştürülüyor

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti açık hava müzesine dönüştürülecek.

Bursa Mudanya’da yürütülen kazı çalışmaları kapsamında önemli bir bölümü gün yüzüne çıkarılan Myrleia Antik Kenti açık hava müzesine dönüştürülüyor. 2 bin 700 yıllık tarihi ile çok özel bir eser olan antik kent halkın da faydalanabilmesi için açık hava müzesi şeklinde sergilenecek.

Arkeopark olarak hizmet verecek Myrleia Antik Kenti Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Ömerbey Mahallesi sınırlarında yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıktı. Tarihi eserin bulunduğu bölümün tamamı halkın da faydalanabilmesi için açık hava müzesine dönüştürülecek. Kökleri çok eskiye dayanan 2 bin 700 yıllık bir tarihe sahip olan Myrleia Antik Kenti Arkeopark’ta yürüyüş yolları, çocuklar için laboratuar ve bilgilendirme panolarına yer verilecek.

Bulunduğu alan üzerine AVM yapılan Myrleia Antik Kenti’nin devamı niteliğindeki Ömerbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanda yürütülen kazı çalışmalarında kentin büyük bir bölümü arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarıldı. Belediye mülkiyetine alınan 3 bin 200 metrekarelik kazı alanı ile bin 735 metrekarelik park alanında proje çalışmaları başlıyor.

Mudanya Belediyesi tarafından bölgenin açık hava müzesi olarak geleceğe taşınması için yapılan plan değişikliği 17 Şubat 2018 tarihinde Anıtlar Kurulu kapsamında tasvip edilerek kesinleştirildi.