Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Nazenin Konakları ile geleneksel mahalle kültürü yeniden canlanacak

Çengelköy'de hayata geçirilen Nazenin Konakları projesi geleneksel mahalle kültürü ve komşuluk ilişkilerinin canlanacağı yeni bir hayat vadediyor.

Nanda Yapı, Ergonomi Mimarlık ve Pehlivanoğulları ortaklığında İstanbul'un en özel semtlerinden Çengelköy'de konumlandırılan Nazenin Konakları, 9 blokta toplam 92 daire ve 15 mağazadan oluşuyor. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı dizayn edilen sosyal donatı alanlarıyla ve geleneksel değerlere sahip çıkan duruşuyla bölgenin en iyi projeleri arasına giremn Nazenin Konakları Çengelköy'ün; Mimari Projesi Ömerler Mimarlık, İç Mimarisi Shape Mimarlık, tüm peyzaj alanları BGM Mimarlık, perspektif çalışmalarını ise Atelier Aida Londra üstlendi.

Çengelköy’e ve Boğaz’a hakim bir noktada inşasına başlanan Nazenin Konakları Çengelköy, 12 bin metrekare alan üzerinde yükseliyor. Aralık 2017'de tamamlanması beklenen projede bahçe dubleksinden çatı dubleksine kadar 3+1 ile 5,5+2 arasında değişen daire tipleri bulunuyor.

Kandilli Rasathanesi'ne yürüme mesafesinde

Toplam 4 bin 500 metrekarelik alanda kurulan açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı sosyal tesis alanı bulunan projede, kapalı alandaki tüm sosyal tesis alanları kadın-erkek olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı tasarlanan kapalı sosyal tesis alanlarında; havuz, fitness center, pilates ve yoga stüdyoları, masa tenisi, squash, sauna, Türk Hamamı, buhar odası, masaj odası ve bilardo etkinlik alanlarının yanı sıra; site sakinlerinin komşuluk değerlerini paylaşabileceği; biri açık biri kapalı olmak üzere kapsamlı 2 adet kafe de yer alıyor.

Her daireye 5 metrekarelik depo alanlarının oluşturulduğu proje; öz değerlerinin yanı sıra, farklı ayrıcalıklar sunuyor olmasıyla da dikkat çekiyor. Altı yolun kesiştiği bir noktada yer alan Nazenin Konakları Çengelköy, metro ve toplu ulaşıma yakın merkezi lokasyonu, Çengelköy’ün en büyük ve en yeni camisinin yanı başında, Kandilli Rasathanesi'ne yürüme mesafesinde konumlanırken; İstanbul’un en sağlam zeminine sahip bölgesinde yer alıyor.

Bu projede komşuluk mecburi

Geleneksel aile yapısının korunmasına büyük önem verilen Nazenin Konakları Çengelköy projesinin Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan, "Projenin her aşamasında site sakinlerinin mahremiyetini esas alarak, komşuluk ilişkilerini geliştirebilecek detaylar üzerinde çalıştık. Nazenin Konakları Çengelköy’ün mimari karakterinde de mahalle kültürünü yaşatacak bir çizgi olsun istedik. Projemizin yüzde 30’unun satışı henüz temel atıldıktan hemen sonra tamamlandı. Bunda bölge kültürünü benimsemiş olmamızın ve komşuluk değerine sahip çıkmamızın rolü büyük. Güzel bir yaşam alanı inşa etmemizin yanı sıra, güzel komşuluklar inşa edilmesine de önemli katkımız olacağını düşünüyoruz. Projemiz temel aşamasındayken gerçekleşen ilk satışların ardından satış ofisimizde gerçekleştirdiğimiz ve hanımefendileri ağırladığımız ‘Komşu Buluşması’ndaki sıcaklık, hedefimize ulaşacağımızın bir göstergesi oldu" diye konuştu.

Nazenin Konakları Çengelköy Proje Koordinatörü ve Yüksek Mimar Gülşah Örs Demir ise projeyi büyük bir hayalin ürünü olarak tanımlayarak, "Bizim bir hayalimiz vardı ve bu hayalimizi gerçekleştirdik. Estetiği de fonksiyonelliği de ele aldık ancak odağımız hiç değişmedi. O da, sakinlerimizin evlerine bile girmek istemeyeceği, eski çocukluk günlerini yeniden yaşayabilecekleri, komşuluk temelli bir mahalle sıcaklığını, çocuklarına miras bırakacakları bir hayattı. Çünkü tüm bunlar, aslında yaşam hakkıydı ve ulaşmak bu kadar zor olmamalıydı. Bu yüzden de uzun ve kapsamlı bir konsept proje çalışmamız oldu" dedi.

Nazenin Konakları Çengelköy Satış ve Pazarlama Müdürü Duygu Taj da, günümüzde komşuluk ile birlikte azalan misafirlik kültürünün de bu proje ile canlanacağına dikkat çekerek, "Komşuluk ilişkilerinin canlılık içinde yaşandığı, misafirperverliğin en üst düzeyde hissedildiği bir doku oluşturmak istedik. Hem mahalle kültürünün izleri, hem tam bir yaşam alanı, hem de geleneksel değerlerinin bir arada toplandığı bu proje, sakin ve dingin, tüm ihtiyaçları bir arada sunan, Boğazın içinde yeni bir boğaz köyü olarak öne çıkıyor" şeklinde konuştu.