Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Nef, Nef Global markasıyla yurtdışına fikir ihracatına başladı

Nef Global markasıyla yurtdışına fikir ihracatına başlayan Nef, önümüzdeki beş yıl içerisinde dünyanın önde gelen 10 şehirlerinde markalı projeler geliştirmeyi hedefliyor

Nef, konut sektöründe bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Şirket, Nef Global çatısı altında önümüzdeki beş yıl içerisinde Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın önde gelen 10 metropolünde Nef markalı projeler geliştirmeyi hedefliyor.

Şirketin Nef Global çatısı altındaki ilk projesi Brentford Londra’da geliştirilecek. Nef, sadece yurtdışında proje geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda Foldhome gibi patentli inovasyonlarının da yurtdışına ihracatını yapıyor.

200’E YAKIN İŞ ORTAKLIĞI TEKLİFİ GELDİ

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, İngiltere Konsolosluğu’nda gerçekleşen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erden Timur, Nef Global ile gayrimenkulde bir dünya markası olma hedefine adım adım yaklaştıklarını söyledi.

Nef ismi ile global bir marka olmayı düşünerek her dilde kolay telaffuz edilecek bir isim seçtiklerini belirten Erden Timur; “Gayemiz bu sektörün uluslararası bir markası yok, biz buna talip olabilir miyiz idi. Bürokratik süreçlerin uzunluğu ve zorluğu nedeniyle yurtdışında tek başına proje geliştirebilmek zor bunu biliyorduk. Baktığınızda dünyada proje geliştiriciler hep yerel firmalar. Amerika’nın en büyük markası sadece 4 ya da 5 eyalette proje geliştiriyor. Sektörümüz sanayi devrimi yaşamadığı ve kul işi bir sektör olduğu için ölçeklendirilemiyor. Ama biz bir ilki gerçekleştirelim istedik. Ocak ayında Nef Global’i kurduğumuzda 3 kişilik kadromuz yurtdışında 62 ayrı firma ile masaya oturdu. Şu anda bu rakam 200’ün üzerinde. Hedefimiz 2023’te 10 ayrı metropolde olmak” diye konuştu.

FİKİR İHRAÇ EDİYOR, İLKE İMZA ATIYOR

Erden Timur, ihracatta özgün üretim için fikri mülkiyet ve marka hakkına sahip olunmasının önemine dikkat çekti ve ekledi: “Burada daha da önemlisi fikir ihracatı. Nitekim ülkemizin, kalkınması için en değerli şey fikir ihracatı. Biz bu ortaklığı sadece fikri hakkımız ve patentimizle herhangi bir öz kaynak koymadan gerçekleştiriyoruz. Ve bu ihracatta ithal girdi de yok. Zaten hedefimiz de tamamen yerli bir fikir ile ülkemize döviz girdisi sağlamak. Çok büyük çoğunluğu yabancılara satılacak bu projeyi Nef olarak markalayıp Foldhome konseptini veriyoruz ve sürdürülebilir bir modelle ülkemize döviz getiriyoruz. Yurtdışında şehirlerde projelere isim vermek kolay, hatta bunu Amerika ve İngiltere’de uygulayan birkaç firma da oldu, ama arkasında ürün ve patent olmayınca sürdürülebilir olmuyor. Biz bu anlamda gayrimenkul sektöründe dünyada bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bizim için, ülkemiz için gurur verici bir işe imza atıyoruz.”

LONDRA’NIN EN HIZLI GELİŞEN BÖLGESİNDE

Toplantısa konuşan Nef Global Genel Müdürü Kahraman Yiğit, Nef Brentford London projesi hakkında bilgi verdi. Son yıllarda Londra’nın en hızlı gelişen bölgelerinden birisi olarak göze çarpan Brentford bölgesinde yer alan proje; Heathrow’a arabayla 15 dakika, şehir merkezine ise metroyla 20 dakika yakınlıkta yükseliyor.

Kahraman Yiğit, projenin yükseldiği bölgede yeni marina ve stadyumun inşa edildiği belirtti. Bu bölgenin etrafında 200’ün üzerinde kurumsal şirket ve 25 bin beyaz yakalı çalışanın bulunduğunu vurgulayan Kahraman Yiğit; “Finans Merkezi olarak konumlanan Brentford bölgesinin bir diğer özelliği ise Londra’nın en büyük botanik parkı Kew Gardens, Syon Park ve Boston Manor parklarına yürüme mesafesinde yer alması” diye konuştu.

Londra şehir merkezinde ortalama yüzde 2 düzeyinde olan kira getirisi, Brentford bölgesinde yüzde 4’ün üzerine çıkıyor.

YÜZDE 4’ÜN ÜZERİNDE KİRA GETİRİSİ, NİSAN 2019 TESLİM

Metro istasyonuna 6 dakikalık yürüme mesafesinde inşa edilen Nef Brentford London’da toplam 73 adet stüdyo, 1+1 ve 2+1 konut tipleri bulunuyor.

Nef Brentford London’da yer alan daireler iç dekorasyonu tamamlanmış olarak mobilyalı bir şekilde yeni sahiplerine teslim edilecek. Projedeki dairelerin fiyatları 380 bin pounddan başlıyor.

2018 son çeyrekte satışa sunulan Nef Brentford London projesinde teslimlerin 2019 Nisan ayında yapılması planlanıyor.

NEF BRENTFORD LONDON’DA “GARANTİLİ KİRALAMA SİSTEMİ”

Nef Brentford London projesindeki tüm daireler, Londra’da lider olan emlak kiralama ve teknoloji şirketi Rentify’ın Nef Brentford London ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde 3 yıl boyunca kira getirisi garanti altında olacak.

Nef Brentford London projesinin dahil olduğu Garanti Kiralama Sistemi’nde konutların en doğru kira değeri; büyüklük, bölge ve bina yaşının yanı sıra mobilya ve teknolojik detaylarını da dikkate alan yapay zekâ yazılımıyla hesaplanıyor. Rentify, kendi ağı üzerinden eve hemen kiracı bularak adil piyasa değerinde üç yıla kadar kira garantisi veriyor.

LONDRA’DA 999 YILLIK TAPU AVANTAJI

İngiltere’de konut talebinin son yıllarda oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, çoğu firmaların 250 yıllık tapu verirken Nef’in 999 yıllık verdiğini vurguladı.

Yüzde 20 oranında bir ön ödeme ve yüzde 60 oranında bir mortgage kullanımı ile özel bir ödeme planı sağladıklarını belirten Erden Timur; “Üstelik ön ödeme dışındaki tüm tutar teslim sırasında ödenmekte. Bunun yanı sıra, hukuk danışmanlık hizmeti de daire fiyatına dahil. Satın alma sırasında tüm bürokratik süreçleri sizin adınıza Nef Global ekibi takip ediyor. Projemizin yabancı müşterilere Türkiye’yi anlatmak için çok iyi bir fırsat sunacağına inanıyoruz” diye konuştu.

İNGİLİZ ORTAĞIN GÖZÜNDEN NEF’İN TASARIM GÜCÜ

Nef gibi bir marka ile işbirliği içinde olduğu için heyecanlı olduklarını söyleyen Select Developments Kurucu Ortağı Sanjay Dhir; Nef’in inovatif bakış açısı, sektöre getirdiği vizyon ve dizayn ve tasarım konusundaki know-how nedeniyle yan yana gelmekten çok mutlu olduklarını ifade etti. Sanjay Dhir; “Kahraman’la Londra’da ilk tanıştığımda ve Nef’i anlattığında bu kadarını hayal bile edememiştim ama Türkiye’ye gelip Nef projelerini ziyaret ettiğimde buradaki katma değeri gördüm ve gurur duydum. Nef ile İngiltere’nin en çok gelişen bölgesi Batı Londra’da birlikte projeler geliştireceğiz. Sadece konut değil, öğrenci yurdu gibi Nef’in uzman olduğu bir alanda daha işbirliklerimiz olacak. Foldhome konseptini ilk duyduğumuzda bunu neden daha önce aklımıza getirmedik diye kıskandığımı bile söylemek isterim. Çok inovatif bir fikir. Konutun geleceği için ve paylaşım ekonomisi için bulunmaz bir fırsat” şeklinde konuştu.

FOLDHOME; AİRBNB YA DA UBER KADAR BÜYÜK BİR FİKİR

UBER ve Airbnb gibi markalarla birlikte dünyanın çağ değiştirmeye başladığını söyleyen Sanjay Dhir; “Konutun da eski alışkanlıklarından kurtulup bir Türk firmanın zekasıyla böyle bir konsept geliştirmesi sadece benim firmam için değil dünya üzerindeki bir çok developer için bir fırsat kaynağıdır” şeklinde konuştu. Londra’da ve Hindistan’da daha önce sayısız projeye imza atan küresel bir gayrimenkul geliştiricisi olan Sanjay Dhir; “Şunu da söylemek isterim Türkiye, yapı malzemeleri konusunda çok gelişmiş bir ülke. Nef vasıtasıyla tüm malzemelerimizi de Türkiye’den tedarik ederek, inşaat maliyetlerimizi de düşürmeyi hedefliyoruz” dedi.

2018’DE YÜZDE 20 BÜYÜME, 1.75 MİLYAR TL SATIŞ CİROSU

İngiltere Konsolosluğu’nda gerçekleşen basın toplantısında söz alan Nef Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik, 2018 performansını açıkladı. 2018’i 2017’ye göre yüzde 20’nin üzerinde büyüme ve 1.75 milyar TL ciroyla kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Selçuk Çelik; “Büyümenin ana kaynağı geleneksel satış yöntemleri dışında alternatif satış kanallarına yapılan yatırım. Satışlarımızın yüzde 55’i satış ofislerinde gerçekleşirken yüzde 45’lik kısmı Anadolu’da yer alan Nef bayileri, 500’ü aşan yerli ve yabancı acenta işbirlikleri ile gerçekleşmekte” diye konuştu. Çelik, lüks konut segmentinde yer alan İstanbul ve Bodrum’daki Nef Reserve projelerinin toplam ciro içindeki payının yüzde 30 oranında olduğunu da belirtti.

Nef Global kurulmadan önce Nef, Mart 2017'de Türkiye'de gayrimenkul geliştirmek için 55 milyar euro bilanço büyüklüğüne sahip; 65 ülkenin ortak olduğu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ortaklığa imza atarak küresel pazarda dikkat çekmişti.