Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Nuhoğlu: Kamu arazilerini satarsak bizi kim affedecek?

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde yaptığı konuşmada tüm meclis üyelerini kamu arazilerinin satılmasına karşı mücadeleye çağırdı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Başbakanlık Özelleştirme İdaresinin Haydarpaşa Garı ve çevresi ile ilgili özelleştirme çalışmaları kapsamında bilgi istemesi ve askeri alanların kamuya devrini İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine taşıdı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde iki yıl önce yaptığı ilk konuşmanın Haydarpaşa ve çevresi hakkında olduğunu hatırlatan Nuhoğlu aradan geçen iki yıla rağmen değişen bir şey olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Haydarpaşa ile birlikte Kadıköy'de 4 tane kamu arazisi var. Devlet Demiryolları, Tarım İl Müdürlüğü, Kalamış Yat Limanı. Bu dört arazi de Özelleştirme İdaresinde. 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay bile geçmeden ne hikmetse Haydarpaşa ve çevresindeki 400 dönüm arazi akıllarına gelerek bizden bilgi istediler. Yani bu araziler satılacak."

15 Temmuz darbe girişiminden sonra askeri birliklerin şehir dışına çıkarılma kararını anımsatan Aykurt Nuhoğlu, "Haydarpaşa’nın hemen bitişinde Selimiye kışlası var. İstanbul’daki askeri alanlar 55 bin hektar. Bu oran İstanbul’daki arazilerin yüzde onunu oluşturuyor" diye konuştu. Bu alanların İstanbul’daki 10 ilçeden daha büyük bir alan olduğunun altını çizen Nuhoğlu bu arazilerin de satılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

İstanbul’da kamunun elindeki yeşil alanların bir metrekarenin altında olduğunu belirten Nuhoğlu konuşmasına şöyle devam etti: "İstanbul’da 6 yaşın altında 2 milyon civarında çocuk var. Bu çocukların sadece 7 bin 724’ü kamunun kreş hizmetinden faydalanabiliyor. 1 milyon 65 yaş üstü yaşlını var. Huzur evlerinde hizmet alan insan sayısı 6626. Kıyafetinden dolayı bile kadınların şiddet gördüğü bir kentte sığınma evinden faydalanabilen kadın sayısı 333. Bu sayının içine belediyelerin sığınma evleri de dahil. 20 yaşın altında 4,5 milyon genç insan yaşıyor bu şehirde."

"Kamu alanları kamu yararına kullanılmalıdır"

Darbeden hemen sonra kamu arazilerinin özelleştirilmeye çalışılmasını anlamanın mümkün olmadığının altını çizen Nuhoğlu, “250 şehit olduğu yüzlerce insanın yaralandığı kamu alanlarından faydalanmak bu insanların hakkı” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının oluşturduğu meclis ve kongreler bu coğrafyada yaşayan insanları bir araya getirdiğini anımsatan Nuhoğlu, bugün de demokrasiyi geliştirmenin tek yolunun Meclisleri işletmek olduğunu belirterek kamu arazilerinin satılmaması için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin irade göstermesi gerektiğini söyledi.

"Bizi kim affedecek?"

Kamu arazilerinin hiçbir şekilde satılmaması gerektiğini ifade eden Nuhoğlu, “15 Temmuz darbe süreci sonrası FETÖ Çetesi için 'Biz bunlara destek verdik, Allah bizi affetsin' diyorduk. Bütün bu kamu arazilerini satarsak bizi kim affedecek?" diye sordu.

"Sürekli inşaat yaparsanız bu şehri öldürürsünüz" diyen Nuhoğlu Kadıköy Belediyesi olarak kamu arazileri için mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayarak tüm meclis üyelerini birlikte hareket etmeye çağırdı.