Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ocak ayında ikinci el konut piyasası hareketlendi

TÜİK 2018 yılı Ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, ikinci el konut satışlarında artış yaşandığı kaydedildi.

İkinci el konut piyasası 2018 yılının ilk ayına hızlı bir giriş yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan konut satış istatistiklerine göre 2018 yılı Ocak ayında ikinci konut satışlarında artış yaşandığı görüldü.

Türkiye genelindeki ilk elden konut satışları oranı ise yüzde 1,7 artış gösterdi. 90 binden fazla konut ilk elden satılırken söz konusu dönemde toplam 52 bin 656 adet konut ikinci defa el değiştirdi. İkinci el konut piyasasında yaşanan bu hareketlilik rakamlara da yansıdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Ocak ayı verilerine göre Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,9 oranında bir artış kaydetti. Bu oranla gerçekleştirilen rakamsal satış ise 52 bin 656 olarak kayıtlardaki yerini aldı.

İkinci el konut satışlarında şampiyonluğu genel konut satışlarında olduğu İstanbul elde etti. Türkiye genelinde ikinci el konut satışlarının en çok yapıldığı il İstanbul oldu. İstanbul’da söz konusu dönemde 8 in 844 adet ikinci el konut satışı gerçekleştirildi. İstanbul’daki ikinci el konut satışlarının genel ikinci el konut satışlarındaki oranı ise yüzde 16,08 olarak kaydedildi. İstanbul’da gerçekleştirilen toplam konut satışlarının içindeki ikinci el konut satışı payı ise yüzde 54,1 olarak gerçekleştirildi.

İkinci el konut satışlarının genel toplamında İstanbul’u 6 bin 284 konut satışı ile Ankara izledi. Türkiye genelinde ikinci el konut satışlarının en çok gerçekleştiği üçüncü il ise yapılan 3 bin 503 konut satışı ile İzmir olarak kayıtlara geçti.