Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Öğrencilerin tercih ettiği semtlerde kiralar yükseldi

Öğrencilerin kiralık ev tutmayı tercih ettiği semtlerde kiralar yükseldi. Öğrenciler için en ucuz ve tercih edilen semtler ve kiralık daire fiyatları haberimizde…

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte üniversiteye başlayacak öğrencilerin kiralık ev arayışı hız kazandı. Emlak piyasasına biçim veren öğrencilerin yoğun olduğu semtlerde kiralar yükselişe geçti.

İSTANBUL, İZMİR VE İSTANBUL’DA ÖĞRENCİLER NEREDE KALIYOR?

İstanbul’da öğrenciler kiralık ev için en çok Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Fatih, Sarıyer ve Avcılar’ı tercih ediyor. Hürriyet Emlak verilerine göre bu semtlerde Ağustos ayı için 2+1 konut kira ortalaması 3 bin 634 TL oldu.

İzmir’de öğrenciler kiralık ev için Balçova, Karşıyaka, Buca, Gaziemir ve Bornova’yı tercih ediyor. Bu semtlerde Ağustos ayı kira ortalaması bin 684 TL oldu.

Ankara’da öğrenciler kiralık ev için Çankaya, Gölbaşı, Etimesgut, Sincan, Bahçelievler ve Eryaman’ı tercih ediyor. Bu semtlerde Ağustos ayı kira ortalaması 2 bin 182 TL oldu.

ÖĞRENCİLER EN ÇOK 2+1 KİRALIKLARI TERCİH EDİYOR

Öğrenciler, en çok 2+1 kiralıkları tercih ediyor. Ev kiraları İstanbul, İzmir ve Ankara’da ortalama yaklaşık bin 600 ile 2 bin 100 TL’den başlarken, öğrencilerin üniversite seçiminde en çok tercih ettiği şehirlerden Eskişehir ve Bursa’da da kiralık fiyatları benzer bir ortalamada seyrediyor.

İstanbul’da öğrenciler kiralık fiyatları daha düşük olan Avcılar ve Fatih’i tercih ediyor. Ankara’da Etimesgut ve Sincanı tercih eden öğrenciler İzmir’de ise Gaziemir ve Bornova’yı tercih ediyor.

ÖĞRENCİLERİN TERCİH ETTİĞİ SEMTLERDE KİRALIK DAİRE FİYATLARI NE KADAR?

Ağustos ayı verilerine göre, öğrencilerin tercihi olan, kira fiyatlarının en düşük olduğu semtler, İstanbul’da bin 155 TL ortalama ile Avcılar, Bursa’da ortalama 979 TL ile Nilüfer-Dumlupınar, Ankara’da 868 TL ortalama ile Sincan, İzmir’de bin 284 TL ortalama ile Gaziemir, Eskişehir’de ise 793 TL ortalama ile Odunpazarı oldu.

İstanbul Beşiktaş, devlet ve vakıf üniversitelerine yakınlığıyla öne çıkıyor. Öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Beşiktaş Balbaros Bulvarı ve civarında 2+1 kiralık daire fiyatları bin 800 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor.

İstanbul Şişli, ulaşım ağlarına yakınlığı ile öne çıkıyor. Şişli'nin merkez, İzzetpaşa ve Fulya semtlerinde ise kiralık konut fiyatları bin 300 TL’den başlıyor.

İstanbul’un en düşük kiralık konut ortalamasına ise Ağustos ayında bin 155 TL ile Avcılar sahip oldu.

Bursa’da 2+1 kiralık konutlarda Nilüfer-Görükle bin TL, Ankara’da Çankaya bin 700 TL, İzmir’de Buca bin 300 TL, Eskişehir’de ise Tepebaşı bin 200 TL’lik ortalama kira fiyatları ile liste başında yer aldı.