Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Olası İstanbul depreminde sahil şeridi uyarısı

Olası bir İstanbul depremine karşı uzmanlardan “zemin sıvılaşması” uyarısı geldi. İstanbul’un sahil şeridinin tamamının risk altında olduğu vurgulandı.

Olası bir İstanbul depreminde en büyük risklerden birinin “zemin sıvılaşması” olduğunu belirten uzmanlar, İstanbul'un sahil şeridinin tamamında risk olduğunu ifade etti.

BİNALAR YAPILMADAN ÖNCE ZEMİN İYİLEŞTİRMESİ YAPIN

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Jeofizik uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Gündoğdu, zemin etüdünü gereken koşullarda yapmayan, jeofizik metotlarını kullanmayan, önlem almadan yapılan binaların risk altında olduğunu belirtti. Yer altı su seviyesi yüksek olan yani dolgu alanların zemin sıvılaşmasına açık olduğunu söyleyen Oğuz Gündoğdu, bina yapılmadan önce yapılması gereken etütlerde, önlem alınıp zemin iyileştirmesi yapılıp daha sonra binanın yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Gündoğdu, yüksek katlı binaların nasıl inşa edilmesi gerektiği konusunda Türkiye'nin geride olduğunu ifade etti. Zemin etütlerinde, zemin sıvılaşmasının çok önemli bir yer tuttuğunu belirten Gündoğdu; “Zemin etüdü yapılmadıysa, bina ya da yol olması değil son derece tehlike altında” dedi.

DEPREM ANINDA YIKIM BÜYÜK

Olası bir depremde İstanbul’da yıkımın büyük olacağını vurgulayan Oğuz Gündoğdu; “Yüksek hızda geleceğini düşünüyoruz. Silivri civarında kırılmasını bekliyoruz. Marmara Denizi'nin son 3 senedir aktivitesi değişti. 7.5 artı-eksi 2 diye söylüyoruz. Depremin şiddeti 7.5 büyüklüğünde olacaksa Endonezya depremindeki gibi her şey yaşanabilir” diye konuştu.

SAHİL BANTLARINDA SIVILAŞMA RİSKİ

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, İstanbul ölçeğinde genelde sahil bantlarında sıvılaşma riski olan bölgelerin olduğundan bahsetti. Deprem anında suya doygun zeminlerde tekrarlı titreşim hareketlerinde zeminin taşıma kapasitesini sıfırdığını belirten Nusret Suna; “Sıfırladığında ise üzerindeki yapı da oturma ya da yana doğru yıkılma söz konusu olabilir” şeklinde konuştu.

YAPI STOKU İNCELENMELİ

Nusret Suna, 17 Ağustos depreminde Gölcük Değirmendere'de dolgu alanındaki binaların hepsinin Sapanca Gölü’ne, Marmara Denizi'ne doğru gittiğini hatırlattı ve ekledi: “Demek ki deniz kenarındaki dolgu alanları her zaman risklidir” dedi.