Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ombudsmanlık’tan Suriyeliler için TOKİ önerisi

Ombudsmanlık, Suriyeliler için rapor hazırladı. Gerçeklerle yüzleşmek gerektiğinin ifade edildiği raporda, Suriyelilere TOKİ’nin ucuz konut inşa etmesi önerildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) “Türkiye’de Suriyeliler” başlıklı özel rapor hazırladı. Savaş bitse bile Suriyelilerin ülkelerine dönmelerinin zor olacağının belirtildiği raporda; “Gerçeklerle yüzleşmek, kalıcılık konusunda politikalar üretmek gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı. Mümkünse, TOKİ’nin belediyelerle iş birliğine girerek çok düşük kiralarla mültecilerin barınması için yeni sosyal konutlar yapılabileceği belirtildi.

Milliyet’te yer alan habere göre; kamplarda kalan Suriyelilerin oranı yüzde 6.69’lara düştü. Raporda, bir kısmı Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin bazıları çalışma ve yatırım yaparken onlar için yarın gideceklermiş gibi politika üretmenin gerçekçi olmadığının açık olduğu ifade edildi.

2011’DEN BU YANA 276 BİN 158 BEBEK DOĞDU

2011 yılından bu yana doğan toplam Suriyeli bebek sayısı resmi sayılara göre 276 bin 158. Suriyelilerin yüzde 46’sı yani 1,4 milyondan fazlası 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerden oluşuyor. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun hazırladığı raporda, 10 yıl sonra Türkiye’de 4-5 milyonu aşan bir Suriyeli nüfus olması ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

TOKİ SURİYELİLERE UCUZ KONUT YAPSIN

Mümkünse TOKİ-belediyeler işbirliğinde, çok düşük kiralarla mültecilerin barınması için yeni sosyal konutlar yapılabileceği belirtilen raporda, ancak bunlar yapılırken Türk toplumunun gösterebileceği olası tepkiler için de önlem alınmasının ve onların da desteğinin sağlanmasına çaba gösterilmesinin birlikte yaşama kültürü geliştirilmesi bakımından son derece kıymetli olduğu ifade edildi.

Söz konusu yerleştirmenin etnik bir özellik taşıdığına dair algıları ortadan kaldıracak şekilde seçimlerin yapılması gerektiği, aksi halde yakın gelecekte çok ciddi gerilim ve çatışma riskinin olabileceği vurgulandı.