Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

One Tower Diplomatique rüzgar testinden başarıyla geçti

Ankara'nın en yüksek konut projesi ünvanını elinde tutan One Tower Diplomatique, İngiltere'de yapılan 'rüzgar tüneli testinden' başarıyla geçti.

Yüksek binaların en büyük sorunlarından birisi 'rüzgar'. Oluşabilecek aksaklıklara karşı çekimser davranan konut alıcısının yüksek katları tercih etmemesinin en büyük sebeplerinden biri de rüzgar korkusu. Değişen teknolojisi sayesinde binalar kaç katlı olursa olsun rüzgar konusunda sıkıntı çıkmayacağını söyleyen İTO Yatırım ortaklarından Özkan Özçelik, buna karşın özellikle konut alıcısının bilinçaltına yerleşen geleneksel bazı isteklerin ise halen yıkılamadığını kaydetti.

Özellikle yeni konut projeleri konusunda yatırımcının çekimser olmamaskı gerektiğini vurgulayan Özçelik, şunları söyledi:

“Önceden binalar en fazla 9-10 katlı inşa edilirken, şimdilerde neredeyse konuttan bulutlara dokunmak mümkün hale geldi. Ancak halen geleneksel konut algısından kopamayanlar yok değil. Ara katta olursa daha konforlu yaşayacağını, en üst katta mevsim koşullarından daha fazla etkileneceğini düşünenler mevcut. Hayata geçirdiğimiz One Tower Diplomatique projemiz Ankara’nın en yüksek noktalarından Oran’da inşa ediliyor. Rakımı itibariyle serin bir bölgedeyiz. Bu noktada Ankara’da hatta Türkiye’de çok görülmeyen bir yönteme imza atarak, projemizi İngiltere’deki bir laboratuvarda ‘rüzgar tüneli testine’ tabi tuttuk.”

Özçelik, “Test, ileride ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı şimdiden önlem almamızı sağladı. Sonuçlara göre, One Tower Diplomatique’de rüzgarın rahatsız etmemesi için ağaç, cam paneller ya da rüzgarın hızını kesen malzemeler yerleştiriyoruz. Projemizde yaşayan herkesin aynı konfora sahip olması bizim için çok önemli. Testler sonucu aldığımız önlemlerle rüzgar, ne birinci ne de 48’inci katta rahatsızlık vermeyecek” dedi.