Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Otopark yönetmeliği ile trafik ve otopark problemi ortadan kalkacak

15 Eylül’den itibaren binalarda daire başına otopark zorunluluğu geliyor. İşte otopark yönetmeliğine dair tüm detaylar…

15 Eylül 2018’de yürürlüğe girecek olan “Otopark Yönetmeliği” ile şehir merkezlerindeki trafik problemi çözülecek ve otopark sorunu ortadan kalkacak. Söz konusu yönetmeliğe göre yeni yapılacak binalarda daire başına bir otopark yeri zorunlu hale geliyor. En az 7 metre genişliğe sahip ön bahçe, binaya en az 2 metre mesafe bırakmak kaydıyla açık otopark olarak kullanılabilecek. Bunun yanı sıra bodrumda gözükmemek ve emsalden sayılmamak kaydıyla çok katlı otopark yapılabilecek. Yönetmelik park ve meydanların altına otopark yapabilmeye de olanak sağlıyor.

Yönetmelik hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Büyük şehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme. Şehir merkezlerinde sokakları biraz daha rahatlatacağız. Böylece sokakta değil, binaların altında her daireye bir otopark alanı düşecek” ifadelerini kullandı.

TİCARİ AKS OLAN YERLERDE KONUT ALANINA KATLI OTOPARK İZNİ

Ticari aks olan yerlerde konut alanı dahi olsa bu alanlarda hak sahibinin isterse binada hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın katlı otopark yapabileceğini belirten Kurum; “Bu alanlarda da otopark ihtiyacını, plan değişikliği yapılmaksızın çözebileceğiz. Kamu idaresinin onayıyla otopark yapılabilecek. Otopark alanları, mevcutta bulunan binaların ya da bahçelerin altında yapılabilecek” diye konuştu.

“ARABAMI NEREYE KOYACAĞIM?” KAYGISI SONA ERİYOR

İmar planlarında, toplu ulaşım noktalarında, büyük otopark alanları bırakılma zorunluluğu getirdiklerini belirten Murat Kurum, “Vatandaşlar toplu ulaşıma arabalarıyla gelecek, arabalarını park edecek ve buradan toplu ulaşımla şehir merkezine gidecek. Dolayısıyla şehir merkezinde ‘Arabamı nereye koyacağım?’ problemi yaşanmayacak” dedi. Kurum sözlerine otopark yapan herkesin otoparkların yüzde 1’ini bisiklet, yüzde 5’ini engelli park yeri, yüzde 2’sini de elektrikli araç için ayırmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

YENİ YÖNETMELİK 15 EYLÜL’DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

15 Eylül 2018’den itibaren başvuru yapacaklar için yeni kurallar geçerli olacak. Bu tarihten önce ruhsat başvurusu yapan, ruhsat işlemleri belediyede devam eden, imar durum belgesi alan başvuru sahipleri ise eski yönetmelikten faydalanacak.