Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Pana Yapı’dan ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiası

İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy’de kentsel dönüşümün merkezi olarak bilinen Fikirtepe’de meydana gelen dönüşüm mağduriyetinin yankıları devam ediyor.

Televizyon ve dizi sektöründen sonra inşaat sektörüne atılarak Kadıköy Fikirtepe’de yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarına katılan Pana Yapı maliyetlerini karşılayamayarak iki şantiyesindeki çalışmaları durdurdu. Hak sahipleri bu süreçte mağdur oldu. Pana Yapı’dan herhangi bir kira yardımı da almayan vatandaşlar hem mağdur oldu hem de hayalleri suya düştü.

Pana Yapı’nın mali sıkıntıları nedeniyle duran inşaatlar hem çevreye zarar veriyor hem de kentsel dönüşüm çalışmalarını aksatıyor. Bu olayın ardından oluşan yankılar ise hala devam ediyor. Son olarak dönüşüm mağdurları vatandaşlar Pana Yapı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan şikayetlerde Pana Yapı’nın kat karşılığı anlaşmasına karşın sorumluluklarını yerine getirmediği ifade edildi. Dönüşüm mağdurlarından sonra ikinci bir suç duyurusu da Pana Yapı’dan geldi.

Hürriyet’te yer alan haberden edinilen bilgilere göre, Pana Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Raci Şaşmaz kentsel dönüşüm projelerini yürüten Selimoğlu İnşaat firmasının eski üst düzey yöneticilerini ‘nitelikli dolandırıcılık’ ile suçladı. Pana Yapı tarafından Selimoğlu İnşaat hakkında yapılan suç duyurusunda “şirketlerin içini boşaltarak kendilerine ve yakınlarına fahiş maddi kazanımlar sağlamışlardır” ifadesi kullanıldı.
Şirket içinde yapılan denetimler sonucunda ortaya vahim bir durumun çıktığını belirten Pana Yapı Yönetim Kurulu Raci Şaşmaz, alınan sonuçtan sonra şirketin eski üst düzey yöneticileri K.U, Y.U ve N.T başta olmak üzere ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işlemiş olduğunu düşünerek emniyete ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Şaşmaz, yapılan denetimler sonucunda Pana Yapı’nın ve şirkete güvenen vatandaşların dolandırıldığını, güvenin kötüye kullanıldığını ilgili makamlarla paylaştıklarını ve şüpheli şahısların Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde halen daha rant peşinde olduğunu gösteren bulgular saptadıklarını da ifade etti.