Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiliyor

Tapu senetlerinde yeni dönem başlıyor. Artık yeni tapu senetleri kimlik numaralı ve QR kodlu olacak.

Tapu senetlerinin oldukça eskidiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Üzerinde gereksiz bilgilerin olduğunu gördük. Bunları kaldırdık ve artık QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk 100 günlük eylem planlarının tamamlandığını hatırlatan ve ikinci 100 günlük eylem planına geçildiğini söyleyen Murat Kurum, bu eylem planları içerisinde tapu senetlerinin yenilenmesi ve Türkiye'nin değerleme haritalarının çıkarılması eylemlerinin bulunduğunu belirtti. Bakan Kurum; “Tapu senetlerimiz oldukça eskimişti. Tapu senetlerinin üzerinde gereksiz bilgilerin olduğunu gördük. Bunları kaldırdık ve artık QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz” şeklinde konuştu.

SELÇUKLU YILDIZIYLA SÜSLENDİ

Murat Kurum, yeni tapu senetlerinin içeriğine ilişkin bilgi paylaşımında bulundu. Bakan Kurum, yeni tapuların Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslendiğini ifade etti. Kurum ayrıca artık gereksiz olarak görülen “mahalle, ada, parsel” bilgilerinin yer almadığını belirtti.

Tapu senetlerinde de bir kimlik numarası olacağını belirten Murat Kurum; “Tapu senedinin, ‘taşınmaz numarası’ diye bir kimlik numarası var. Bu kimlik numarasıyla birlikte artık biz tapularımıza kök senetlerine kadar ulaşıp, ‘bu tapu nereden geliyor, nasıl oluşmuş, nasıl yapılmış, malikler kimmiş’ gibi tüm bilgilere buradan erişilebilecek” dedi.

BİRÇOK YENİLİĞİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni tapularda bir diğer önemli özelliğin QR kodu olduğunu söyledi. Bu QR kodunun cep telefonuna okutulmasıyla TAKBİS sistemine girileceğini belirten Murat Kurum; “Böylece maliki olduğu arsa, konut, alışveriş merkezi neyse bu taşınmazla ilgili bilgileri üzerine tıklayıp görebiliyorsunuz. Taşınmazın metrekaresi, tapu alanı, adası, parseli, ilçesi neyse burada detaylı bir şekilde görüyoruz” dedi. Bakan Kurum, söz konusu gayrimenkule gidilmek istendiğinde ise ‘rota’ kısmına tıklanarak navigasyonun açılacağını ifade etti.

BİNALARIN BRÜT VE NET ALANLARI GÖRÜLECEK

Gayrimenkul satışlarında metrekarelerde brüt ve net farklılıkları olduğuna dikkati çeken Murat Kurum, “Bizim bakanlığımızın tariflediği brüt, net kavramları net bir şekilde kullanılmıyor. Artık yeni tapu senetlerinde mimari projelerde bakanlığın tarif ettiği brüt tanımı neyse, bu brüt tanımına göre brütünü ve net alanını yine tapu senetlerinde göstereceğiz. Böylece vatandaşlarımız kaç metrekare brüt daire almış, kaç metrekare dairenin neti var gibi detayları net bir şekilde görebilecek” dedi.

MEVCUT TAPULAR GEÇERLİ OLACAK

Mevcut tapu senetlerinin halen geçerli olduğunu vurgulayan Murat Kurum; “Ancak tapularını yenilemek isteyen vatandaşlarımız, tapu müdürlüklerine gittiği zaman bunu değiştirebilecek” diye konuştu.