Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Referandumdan sonra konut fiyatları nasıl olacak?

Referandumda evet sonucunun çıkmasıyla birlikte gayrimenkul sektöründe hareketlilik yaşanması bekleniyor. Peki konut fiyatlarında artış olacak mı?

REIDIN Türkiye, 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandumun konut piyasasına yansımalarını ele alan bir incelemede bulundu.

Kur ve altın değerlerindeki değişimlerin, önceki seçim dönemleri öncesi üçer aylık değişimlerinden daha fazla artış eğiliminde olduğu ve aynı şekilde konut kredisi faiz oranlarının da daha önceki seçim dönemi öncesi üç aylık değişimlerde göstermediği şekilde negatif değişim gösterdiği bu dönemde, referandum sonrası süreçte makro seviyede göstergelerin nasıl bir tablo çizeceği ise merakla bekleniyor.

Konut fiyatları artabilir

Zingat.com CEO’su Ahmet Kayhan konut fiyatlarına ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı: “Görünen o ki, seçim öncesi belirsizlik olan dönemlerde gayrimenkul sektöründe fiyat artışı yavaşlarken, belirsizliğin ortadan kalktığı dönemlerde genellikle fiyatlar artmış. Bununla birlikte rakamsal verilere baktığımızda, referandum sonuçları ne olursa olsun sektörü etkileyen konut kredisi faiz oranları, döviz, inşaat maliyetleri gibi indikatörlerdeki seçime bağlı olmayan temel değişimlerin beklentilerin ötesinde daha büyük etki yarattığını söylemek doğru olacaktır.”