Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Riski binalar 3 ay içinde bildirilecek

Türkiye’nin tüm illerine en riskli alanların 3 ay içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirilmesi için genelge gönderildi. Detaylar haberimizde…

Türkiye’nin tüm illerine en riskli alanların 3 ay içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirilmesi için genelge gönderildi. Genelge, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla 81 ile iletildi. İstanbul Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin yaralı kurtarıldığı Yeşilyurt apartmanının çökmesinin ardından gözler riskli binalara çevrildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çöken bina faciasının ardından kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak, riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek yeni bir adım attı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla gönderilen genelge ile en riskli alanların 3 ay içerisinde bildirilmesini istendi. Bakanlık, dönüşlere göre tüm il ve ilçelerde riskli binaları ortaya çıkaracak ve buna göre Kentsel Dönüşüm planlamasını yapacak.

Genelgede, kentsel dönüşüm uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü, dönüşüm sürecinin iyileştirilmesi ile yerleşim ölçeğindeki kentsel dönüşümün bütüncül bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Bu ihtiyaca binaen kentsel dönüşüme yeni bir çerçeve çizilerek dönüşüm hedeflerinin belirlendiğinin vurgulandığı genelgede; “Bu hedeflerin hayata geçirilmesi amacıyla dönüşüm uygulamalarını yönlendirecek 'Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'nin il ve ilçe bazında hazırlanması gerekmektedir. Bu kapsamda 'Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin Hazırlanmasına Yönelik İlke ve Esaslar' çerçevesinde iliniz sınırları içerisinde bulunan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarınca kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanması ve yetki sınırları dahilinde bulunan en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığımıza bildirilmesi gerektiğinin ilgili belediyelere iletilmesi hususunda gereğini rica ederim” ifadeleri kullanıldı.