Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Riskli binalarda sigorta primi iade edilecek

Riskli, mühürlenip tahliye kararı verilen binalarda zorunlu deprem sigortası varsa konut sahipleri sigorta poliçelerini iptal ettirip primlerini de iade alabilecek.

İstanbul’un Kartal ilçesinde çöken Yeşilyurt apartmanının ardından bazı illerde tespit edilen riskli binalar mühürlenip tahliye edildi. Tahliye sürecinin ardından gözler sigortaya çevrildi. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Kartal’daki gibi yıkılan binaların sigortadan hasar alıp almayacağı tartışılmaya başlandı. Özellikle riskli olduğu tespit edilen ve mühürlenen binalarda Doğal Afet Sigortaları (DASK) kapsamında yaptırılan zorunlu deprem sigortasının ne olacağı merak ediliyor.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI

Riskli binaların kendiliğinden yıkılması veya yıkımı halinde konut poliçesinden ve zorunlu deprem sigortasından hasar alınamıyor. Deprem sigortasından faydalanılabilmesi için binanın deprem nedeniyle yıkılması; konut paket poliçesi kapsamında hasar alınabilmesi için ise poliçede yazan sel, yangın, yer kayması, uçak çarpması gibi olay yaşanması gerekiyor.

RİSKLİ BİNALARDA DEPREM SİGORTASI VARSA NE OLACAK?

Riskli bina kapsamına giren, riskli olduğu tespit edilen, mühürlenip tahliye kararı olan binalarda zorunlu deprem sigortası varsa ne olacak? Bu durumda olan bina sahiplerinin, sigortayı nereden yaptırdıysa oraya başvuruda bulunup, poliçelerini iptal ettirebiliyor. Primlerini de iade olarak alabiliyor.

EV SAHİPLERİ NE YAPACAK?

Bu yılki geçerli poliçenin priminin iade edilebileceğini ifade eden sigortacılar; “Eğer söz konusu bina geçen yıl depremden yıkılsaydı ve sigortası da varsa hasar ödenirdi” diye konuştu.

DASK’ın, riskli binalar konusunda yapacağı bir şey olmadığını söyleyen sigortacılar; “Vatandaşlar isterlerse acentelerine gidip, poliçelerini iptal ettirebilir ve primlerini de iade olarak alabilir” ifadelerini kullandı.