Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sanayi alanları şehir dışına taşınacak

Murat Kurum, sanayi alanlarının şehir dışına taşınacağını ve buraların millet bahçelerine dönüştürüleceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sanayi alanlarının şehir dışına taşınmasına ilişkin gerekli hazırlıkları yaptıklarını, 81 ilde sanayi alanlarını şehrin dışına taşımayı hedeflediklerini dile getirdi.

“Gelecek nesillere bırakacağımız şehirler daha planlı ve daha çevreci olacak” ifadelerini kullanan Murat Kurum, şehirlerin merkezindeki sanayi alanlarının şehir dışına taşınacağını ve buraların millet bahçelerine dönüştürüleceğini söyledi.

Çalışmayı, ilk 100 günlük eylem planları çerçevesinde yürüttüklerini ifade eden Bakan Kurum; “Yapmış olacağımız bu plan çerçevesinde de şehrin merkezindeki sanayi alanlarını şehir dışına çıkaracağız ve şehrin içindeki bu alanları da kent meydanına, millet bahçelerine, yeni kent merkezine, sosyal ve kültürel alanların olduğu yeni yaşam alanlarına dönüştürmek istiyoruz. Bu noktada 81 ilimizde çalışma başlattık” dedi.

Kentsel dönüşümle ilgili ise yıllık 300 bin bağımsız bölüm hedeflerinin olduğunu söyleyen Murat Kurum; “Bu bağımsız bölümlerin içinde öncelikli olarak tarihsel, kültürel alanların dönüşümü, şehrin içindeki sanayi alanlarının dönüşümü, bir de dönüşmesi gereken metruk ve deprem riski taşıyan binaların dönüşümü söz konusu. Bununla ilgili 81 ilimizde şehrin merkezindeki sanayi alanlarını şehrin dışındaki atıl hazine arazileri üzerinde yapılacak projelere taşımak suretiyle bu dönüşümleri de gerçekleştireceğiz. Söz konusu bu dönüşümler ‘mekansal strateji planı’ kapsamında yapılacak. Gelecek nesillere bırakacağımız şehirler daha çevreci, daha planlı ve doğaya, çevreye daha fazla katkı veren projeler olacak” şeklinde konuştu.