Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sarıyer’deki gecekondulara İmar Barışı şoku

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sarıyer’deki kaçak yapıların İmar Barışı kapsamında yıkım kararının devam edeceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Sarıyer’deki yüzlerce gecekondu için karar verdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İstanbul Valiliği’ne gönderilen yazıda, İmar Barışı kapsamında verilen yapı kayıt belgesiyle iptal edilen yıkım kararlarının 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu'nu kapsamadığı ve yıkım kararlarının devam ettiğini açıkladı.

Sarıyer Manşet’te yer alan habere göre; Sarıyer Belediyesi, İmar Barışı Kanunu kapsamında 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunun 13. maddesi kapsamında kaçak yapılar hakkında alınan yıkım kararlarının iptaline dair ifade yer almayınca konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görüşünü istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün Sarıyer Belediyesi’ne gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Ruhsatsız/ruhsat ve eklerine aykırı yapılar hakkında 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 13’üncü maddesi uyarınca verilen yıkım kararları 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı maddesi kapsamında kalmadığından aksine bir yargı kararı bulunmadıkça iptal edilmeyeceği ve 2960 sayılı kanun kapsamında verilen yıkım kararları doğrultusunda idaresince yıkım işlemlerine devam edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.”

Söz konusu karar kapsamında İmar Barışı başvurusu yaptığı halde yapı kayıt belgesi alan binlerce gecekonduya ait daha önce alınan yıkım kararları sürecek. Yani gecekondu mahallelerinin bulunduğu arazilerin büyük kısmı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Sarıyer Belediye Meclisi’nin bu mahallelerin mülkiyet sorununun çözümüne yönelik meclisten çıkarttığı imar planları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin gündemine alınmadan geri gönderilmişti.