Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Satılık konutta Türkiye’nin en pahalı ilçesi Beşiktaş

Ağustos ayı 2017 Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre Türkiye’nin satılık konuttaki en pahalı ilçesi Beşiktaş oldu.

Beşiktaş’ta satılık konut ortalama metrekare fiyatı 15 bin 251 TL’yi buldu. İkinci sırada 10 bin 141 TL ile Beykoz, üçüncü sırada 9 bin 324 TL ile Bakırköy yer aldı. Satılık konutta Türkiye’nin en pahalı ili yine İstanbul çıktı. İstanbul’da satılık konut ortalama metrekare fiyatı ilk defa 4 bin 750 TL’ye ulaştı. İstanbul’da son bir yıl içinde satılık konut fiyat artışı yüzde 13 olurken, Türkiye genelinde bu oran yüzde 7 oldu.

Türkiye genelinde satılık konut fiyatları hız kesmeden yükseliyor. Ağustos 2016’da Türkiye genelinde satılık konut ortalama metrekare fiyatı 2 bin 630 TL iken, Ağustos 2017’de 2 bin 805 TL’ye yükseldi. Hürriyet Emlak Ağustos 2017 Emlak Endeksi verileri, Türkiye’nin en pahalı ilçesinin Beşiktaş olduğunu ortaya koydu. Beşiktaş’ta Ağustos ayı itibarıyla satılık konut ortalama metrekare fiyatı 15 bin 251 TL oldu. Beşiktaş’ı Beykoz ve Bakırköy izledi. Satılık konutta Türkiye’nin en pahalı ilk 20 ilçesi İstanbul ve İzmir’den çıktı. Özellikle lüks konut projeleri, büyük ilçelerdeki fiyatları yukarıya çekti. Konut satın alıp yatırım yapmak isteyenler, İstanbul’daki değerli bölgelere yönelmeye başladı.

Beşiktaş’ta 1 metrekare konutun fiyatı 15 bin 251 TL

Türkiye’nin en pahalı ili İstanbul, en pahalı ilçesi ise Beşiktaş oldu. Beşiktaş’ta satılık konut ortalama metrekare fiyatı 15 bin 251 TL’yi buldu. İkinci sırada 10 bin 141 TL ile Beykoz, üçüncü sırada 9 bin 324 TL ile Bakırköy yer aldı. Bu sırayı Sarıyer ve Kadıköy izledi. İstanbul’da satılık konutta fiyatlar son bir yıl içinde yüzde 13 artış gösterdi. Ortalama metrekare fiyatları ilk defa 4 bin 750 TL’ye ulaştı. Türkiye genelinde ise satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 7 artarken, ortalama metrekare fiyat 2 bin 805 TL oldu. İstanbul, bu fiyat ve oranlara kıyasla Türkiye ortalamasını neredeyse ikiye katladı.

İstanbul genelinde Haziran 2017’de metrekare ortalama fiyat 4 bin 545 TL iken, Temmuz ayında 4 bin 615 TL, Ağustos ayında ise 4 bin 750 TL oldu. Son bir yıl içinde ve özellikle son aylarda yaşanan düzenli artışa rağmen, kiralık konutların fiyatları yüzde 3 düştü. Kiralık konutun ortalama metrekare fiyatı 21 TL oldu.

Son bir yıl içinde satılık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe yüzde 33 ile Eyüp olurken, bu sırayı yüzde 25 ile Silivri izledi. Son bir ay içinde ise fiyatı en çok artan ilçe yüzde 6,7 ile Eyüp olurken, fiyatı en çok düşen ilçe yüzde -4,5 ile Bağcılar oldu. İstanbul genelinde amortisman süresi de 18 yıl oldu. En kısa amortisman süresine sahip ilçeler arasında ilk sırada 14 yıl ile Sancaktepe yer alırken, Gaziosmanpaşa 15 yıl, Esenyurt ise 16 yıl ile bu sırayı takip etti.

Çankaya’da evler ortalamanın çok üzerinde

Ankara’da satılık konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 7 oranında artarak 1.700 TL’den 1.814 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Ankara’nın en pahalı ilçesi ise Çankaya oldu. Çankaya’da satılık konut ortalama metrekare fiyatı son bir yıl içinde yüzde 7 artarak 2 bin 450 TL’ye çıktı. En pahalı ilçeler arasında Çankaya’dan sonra Gölbaşı yer aldı. Gölbaşı’nın ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 13 artarak 2 bin 356 TL’ye ulaştı.

Amortisman süresi 16 yıl olan Ankara’da son bir yılda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 16 ile Etimesgut oldu. Son bir ayda ise fiyatların en fazla arttığı ilçe yüzde 3,7 ile Çubuk oldu. Fiyatların düştüğü ilçeler arasında ilk sırada yüzde -3,5 ile Kahramankazan yer alırken, en kısa amortisman süresine sahip olan ilçeler 18 yıl ile Etimesgut, Mamak ve Altındağ oldu.

İzmir’in en değerli ilçesi Çeşme

İstanbul’dan sonra en pahalı il olarak bilinen İzmir’de satılık konutların fiyat artışı hız kesmiyor. Hürriyet Emlak Ağustos 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, İzmir'de satılık konut fiyatı son bir yılda yüzde 12 artışla 2 bin 625 TL’ye ulaştı. Çeşme’de satılık konutun ortalama metrekare fiyatı 7 bin 83 TL’ye ulaştı. Çeşme, Türkiye’deki en pahalı ilçeler arasında 6. sıraya yerleşti.

İzmir’deki kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 5 oranında artarak metrekare bazında 12 TL’ye yükseldi. Amortisman süresinin 18 yıl olduğu İzmir’in popüler sahil ilçesi Aliağa, son bir yılda yüzde 43 artışla rekor kırdı. Son bir ayda ise fiyatların en fazla arttığı ilçe yüzde 5 ile Dikili oldu. Karaburun, yüzde -2,6 ile son bir ayda fiyatların düştüğü ilçeler arasında ilk sıraya yerleşti. En kısa amortisman süresine sahip olan ilçe 5 yıl ile Çeşme oldu.

Bursa’nın ilçeleri hızla değerleniyor

Türkiye genelinde İzmir’den sonra Bursa’daki fiyatlar ve artış oranları da dikkat çekti. Satılık konut fiyatlarının son yıllarda durmaksızın arttığı Bursa’da kiralık konutlar da nasibini aldı. Son bir yıl içinde satılık konut fiyatları yüzde 19 artarken, kiralık konut fiyatları yüzde 11 artış gösterdi. Bursa’nın en pahalı ilçesi olan Nilüfer’de satılık konut ortalama metrekare fiyat 2 bin 174 TL oldu. İkinci pahalı ilçe olan Mudanya’da ise bu fiyat 2 bin 148 TL oldu.

Amortisman süresinin 17 yıl olduğu Bursa’nın son bir yılda satılık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe yüzde 32 ile Yıldırım oldu. Son bir ayda ise fiyatların en çok arttığı ilçe yüzde 4,2 ile Gemlik oldu. Fiyatların düştüğü ilçeler arasında ilk sırada yüzde -5,7 ile Orhangazi yer alırken, en kısa amortisman süresine sahip olan ilçe 17 yıl ile Osmangazi oldu.

Konyaaltı ve Kemer çok gözde iki ilçe

Antalya’da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 4 oranında artarken, ortalama metrekare fiyat 1.992 TL’ye çıktı. Antalya’nın en gözde ilçelerinden biri olan Konyaaltı’nda fiyatlar son bir yılda yüzde 10 artarak 2 bin 577 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Kemer ise son bir yıl içerisinde yüzde 2 artışla 2 bin 464 TL oldu.

Türkiye ortalamasının altında artış gösteren ilde amortisman süresi 18 yıl olarak sabitlendi. Kiralık konutlarda son bir yılda hiçbir değişim yaşanmadı. Son bir yılda fiyatların en çok arttığı ilçeler arasında yüzde 18 ile Korkuteli ilk sırada yer aldı. Son bir ayda ise yüzde 3,2 ile Döşemealtı fiyatların en çok arttığı ilçe olurken, fiyatların en çok düştüğü ilçe yüzde -4,3 ile Manavgat oldu. En kısa amortisman süresine sahip olan ilçe ise 14 yıl ile Kepez oldu.