Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

‘Satış vaadi’ ayarı sektörü mutlu etti

250 bin dolarlık konut almayı ‘vaat eden’ yabancılar Türk vatandaşlığı hakkından yararlanabilecek. Sektör, kararı sevinçle karşıladı.

Gayrimenkul sektörüne devletten bir destek daha geldi. Akşam Gazetesi’nden Özgül Öztürk'ün haberine göre; yabancıların 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı karşılığı Türk vatandaşlığı uygulamasında, satış vaadi de geçerli olacak.

Bu sayede yabancılara sadece bitmiş konut projelerinden değil, yapımı devam eden projelerden de konut satılabileceğini dile getiren İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Normalde yabancıların gayrimenkul alması için tapu şartı vardı. Bu düzenlemeyle noter sözleşmesi yeterli olacak. Böylece yabancıya satış zıplayacak” şeklinde konuştu.

RAKAMLARDA 50 BİN SATIŞA ULAŞILIR

Yabancılara geçen yıl 22 bin 200 konut satıldığını hatırlatan Nazmi Durbakayım, bu yılın ilk 10 ayında bu rakamın 30 bin 400’e çıktığını belirtti. Durbakayım, bunun karşılığında 7-8 milyar dolar gelir elde edildiğini dile getirdi. Yeni uygulama sayesinde bu yıl yabancıya konut satışının 40 bini aşacağını dile getiren Durbakayım; “Gelecek yıl 50 bini yakalarız. Böylece yılda 10 milyar dolarlık satış yaparız. Yabancıların yaptığı alışveriş, bu evlere alınan mobilya gibi yan gelirlerle ekonomiye yılda 15 milyar dolar ek gelir sağlanır” ifadelerini kullandı.

GELECEK YIL YÜZDE 100 ARTACAK

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ise, Türkiye’deki fırsatların ve güzelliklerin doğru şekilde anlatılmasıyla ‘daimi turist’ olarak tanımladığı Türkiye’de gayrimenkul alan yabancılara konut satışının 2019'da yüzde 100 artacağını belirtti.

6-7 YIL İÇİNDE 30 MİLYARI BULUR

Söz konusu düzenlemenin sektör için beklenen bir karar olduğunu ifade eden DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz, “Yabancılara noterden satışına başlanılması Türk ekonomisine ve sektörümüze çok büyük katkı sağlayacak. Bu karar öncesi yıllık 4.6-5 milyar dolar seviyesinde olan yabancıya konut satışının hacmi, karar sonrasında katlanarak artacak. 6-7 yıl içinde yabancıya satışlar 30 milyar doları bulur” dedi.

SATIŞLARIN 15 MİLYAR DOLARA YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Uygulamanın sektöre can suyu katacağına inandığını belirten Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur; “Bu düzenleme ile birlikte yıl sonunda yabancıya 40 bin adetlik satış rakamına ulaşabileceğiz. Yeni teşvikle yabancıya satışın 15 milyar dolara yükseleceğini ve bunun 60 milyar dolarlık ihracata denk geleceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

2019’DA YABANCIYA SATIŞLAR ARTACAK

2019’da yabancılara konut satışının artacağını belirten Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin; “Gelecek yıl için hedef 50 ila 60 bin rakamlarını aşmak. Birinci ve ikinci el konutta satışlar son 4-5 yıl içerisinde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen artış trendinde. 2016 yılı 2015’ten daha iyiydi. Gelecek yıl da büyük ölçüde bu şekilde devam edeceğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

GELECEK YIL 10 MİLYAR DOLAR CİRO HEDEFİ

Yabancı yatırımcı çekmek ve konut satışlarını artırmak amacıyla yapılan bu değişiklikleri yararlı bulduklarını ifade eden KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “2019’da da yabancı yatırımcılara 70 bin konut satışı ve 10 milyar dolar ciro hedefliyoruz. Bu rakamı önümüzdeki yıllarda 25 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz” dedi.